| IoanaIoana2121 a întrebat:

Am o maare problema sad
Azi m.am decolorat cu decolorant syoss si l.am si vopsit blond (a trebuit sa amestec decolorantul si pudra coloranta intr.un tub)/. Problema e ca am folosi un tub si nu mi.a ajuns :/
As face o prostie daca intr.un interval de cateva ore m.as vopsii "calumea" roscata? Multi imi spun ca mi se rupe parul. e adevarat?

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna
Eu pot sa zic ca am muulta experienta cu decolorantul si vopselelelaughing) si cunostinte in domeniu. Daca parul au nu este intr-o stare proasta, il poti vopsi, dar de preferat a 2 a zi, pentru ca e posibil sa faci arsuri pe scalp. Oricum parul va cadea si se va rupe cu timpul mai mult decat inainte fiind agresat de la decolorant si vopsea, dar il poti face sa isi revina prin tunderea varfurilor(macar 2 cm) obligatoriu si tratemnte pentru par pe care le gasesti in comert, sau le poti prepara tu singura in bucatarie gasesti foarte multe pe net. Oricum daca bagi roscat acum, vor iesi tot atatea nuante cate ai tu in par fiindca sunt sigura ca nu e uniform dupa decoloratie nici pe departe...Plus ca de pe parul decolorat vopseaua iese imediat mai ales rosul care este o culoare pretentioasa trebuie intretinuta cu sampon nuantator, sampon pentru par vopsit.Sa nu uiti de masca hidratanta, dupa samponare, neaparat. Daca parul tau este totusi foarte foarte aspru si se incurca poti folosi si un balasam, dar masca e baza, ea hidrateaza in profunzime si pe termen lung. Daca mai ai intrebari pe acest subiect raspund cu mare draghappy

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Risti sa iti cada parul facand asta intr-un timp scurt.

| LadyLilith a răspuns:

Da. Mare prostie. Dupa decolorare ar fi indicat sa astepti cel putin 2 saptamani si dupa aceea sa te vopsesti, fara sa folosesti uscator de par, placa. Insa, nimeni nu tine cont de asta, din pacate. Decolorantul arde parul si depinde cat de puternic e parul tau. Poti sa ramai fara. O verisoara de a mea a patit ca atunci cand scotea din folie suvitile decolorate, ele au ramas in mana ei. Ar fi indicat sa te duci la un salon si acolo iti rezolva problema si nu risti sa ramai fara par, sau sa ai parul foarte degradat.