| LuizaAndreeaLuiza a întrebat:

am o MAREEE problema cu cosurile crying nu inceteaza sa apara crying si sunt mari si urate. ceva tratamente naturiste, creme, sfaturi. ORICE!

10 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

HeyhappyUsor! Viata noastra nu este perfecta, nimeni nu e perfect! Asa e normal,ca toti sa avem macar un cos,macar un punct negru la un moment dat. Esti in crestere, te dezvolti, te afli in perioada de pubertate, e normal sa-ti iasa cosuri, puncte negre, sa ai tenul grashappy. Pentru asta exista tot felul de creme, tratamente la salon si tot felul de masti.Cel mai important este sa te intretii pe tine insati, si ma refer, sa ai grija ce mananci, ca pot exista anumite mancaruri care sa nu fie pe placul organismului si sa-ti cauzeze ixbucnirea cosurilorhappyTrebuie sa te speli foarte des pe fata CU SAPUN cu apa calduta, ca sa ti se deschida porii si apoi sa-i inchizi, clatindu-te cu apa rece, iar la final sa-ti tamponezi pielea umeda cu un prosopel moale:*poti cauta pe net cum se prepara masti din castravete pentru a-ti face tenul mai fin(castravetele, este foarte revigorant si te face sa-ti simti pielea mult mai fresh, ca sa zic asalaughinghappyMacar odata la 2-3 saptamani incearca sa stai deasupra unui castron cu ceai de tei, menta, alte ierburi(abia preparat)si sa lasi aburii sa-ti patrunda in piele aproximativ10-15 minute(exercitiul se face sub o patura, pentru a se pastra caldura ceaiului in tot timpul asta)iar apoi, dupa ce te stergi cu ceva uscat pe fata, iti spargi toate cosurile(pentru ca porii tai sunt deschisi, cosurile vor iesi mult mai repede, fara sa-ti lasi rani pe fata)
Sper ca te-am ajutatbatting eyelashesBafta!

| KubetiiOO a răspuns:

Poti folosi lotiunea de fata Lara cu lacramioare (se gaseste la farmacie sau in magazine), lotiune cu lemn dulce, tetraciclina(e ft buna)sau crema de cosuri clean&clear sau clerasin.Sanatate si sper ca te-am ajutat!:*Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am incercat la recomandarea farmacistei un produs cu eritromicina si inca o substanta... nu mai stiu cum se cheama. Zineryt este alcatuit din doua flacoane. Unul cu pulbere si unul cu o solutie. Solutia trebuie turnata in flaconul cu pulbere si agitata bine. Apoi, cu acea compozitie te dai pe zonele cu probleme. Are termen de valabilitate de 5 saptamani. Costa mult, eu am dat 40 de lei pe el (mie mi se pare mult) dar isi face efectul. Din pacate mie au inceput iar sa-mi apara peste 2 luni dupa tratamentul de 3 saptamani.

http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1. Cosurile de pe frunte indica o posibila afectiune intestinala.
- Purificati-va organismul luand zilnic cate o lingura de tarate amestecata in apa.
- Faceti regulat clisme si sedinte de hidroterapia colonului.

2. Cosurile de pe nas indica o posibila afectiune a inimii.
- Luati suplimente de paducel 500 mg de doua ori pe zi. Beti doua cani de ceai de paducel pe zi. Suplimentaţi cu 100 mg coenzima Q10. Luati o lingurita pe zi de orz verde.

3. Cosurile de pe obraji indica o afectiune in zona plamanilor si a pieptului.
- Beti ceai de lumanarica de trei ori pe zi. Evitati produsele din lapte de vaca, grasimile saturate si carnea rosie. Luati tinctura de echinacea 20 de picaturi de doua ori pe zi.

4. Cosurile de pe maxilar indica o posibila afectiune a rinichilor.
- Beti ceai de papadie si luati suplimente cu Mg si vitamina B complex.

5. Cosurile de pe umeri indica o suferinta digestiva.
- Luati suplimente cu enzime digestive. Beti o lingura de suc cu aloe inainte de fiecare masa.

6. Cosurile din partea superioara a spatelui indica o posibila afectiune a plamanilor.
- Mancati condimente ca busuiocul, chimenul, ardeiul iute, ghimbirul, urzica sau menta. Beti suc de telină si ceai de lumanarica. Evitati lactatele si dulciurile.

7. Cosurile de pe piept arata ca ati putea suferi de plamani sau de inima.
- Beti ceaiuri de lumanarica si gingko biloba. Suplimentati cu lecitina si alimente cu coenzima Q10 100 mg pe zi.

Sau:

1.In primul rand, trebuie sa deveniti constienti de faptul ca trebuie sa va ingrijiti fata. Dimineata spalati-va bine fata cu un sapun pentru ten sensibil. Sapunul trebuie sa il folositi numai pentru a va spala pe fata, nu si alte zone ale corpului. Uscati-va apoi cu grija. Umezeala poate favoriza aparitia cosurilor. Seara, repetati ritualul. Astfel veti indeparta murdaria si pe bacteriile pe care pielea le-a colectat in timpul zilei. In acest fel pielea va fi curata iar cremele de prevenire a cosurilor vor fi mai eficiente. Totusi, nu trebuie sa va spalati in exces intrucat pielea se va usca si irita favorizand astfel aparitia cosurilor.

2. Aveti grija sa nu va sparge-ti cosurile. Daca faceti acest lucru, cosurile se vor inrosi si se vor vindeca mai greu sau pot ramane cicatrici. Daca totusi doriti sa scapati de un cos, puteti minimiza raul pe care l-ati putea face urmand niste reguli: inainte de a stoarce un cos (care are obligatoriu capul alb), asigurati-va ca v-ati deschis bine porii (o baie de abur). Apoi spalati-va bine pe maini sa fiti siguri ca ati distrus bacteriile. Dupa ce stoarceti cosul, aplicati pe acel loc o solutie antibiotica.

3. Schimbati-va cat puteti de des lenjeria de pat pe care o folositi. Folosirea indelungata a aceleasi lenejerii de pat sau fete de perna favorizeaza o aglomerare de bacterii si aparitia cosurilor. Incercati sa schimbati fata de perna in fiecare zi.

4. Nu va expuneti pielea la bacterii sau produse care ar putea bloca porii. Incercati ca in timpul zilei sa va atingeti fata cat mai putin posibil pentru a va feri pielea de bacterii. Daca vorbiti la telefonul mobil, nu il atingeti de fata si incercati sa il tineti cat mai curat posibil folosind servetele antibacteriene.

5. Aveti grija ce produse de ingrijire a pielii folositi. Puteti folosi produse pentru prevenirea acneei. Cele care contin zinc sunt foarte eficiente. Folositi produse exfoliante. Incercati sa folositi produse si machiaje pe baza de apa, hipoalergenice, noncomedogenice (care nu inchid porii). De asemenea, evitati cremele foarte grase si produsele pe baza de uleiuri.

6. Daca ati facut sport sau ati fost expusi unui mediu in care ati transpirat, trebuie sa faceti dus imediat si sa va schimbati imbracamintea. Transpiratia este plina de impuritati iar hainele pot transporta bacterii.

7. Nu folositi machiaj excesiv. Aceasta poate bloca porii favorizand astfel aparitia cosurilor. Daca doriti totusi sa folositi machiaj, alegeti produse pe hipoalergenice si noncomedogenice. Seara trebuie neaparat sa curarati bine tenul de orice impuritati, inclusiv machiajul.

| Tyrr a răspuns:

Mergi la dermatolog...iti va da sa iei o reteta cu tot felul de chestii(la mine cand avea-am varsta cosurilor a mers perfect)!

| StamateAlina1987 a răspuns:

Sfatul meu e sa folosesti doar produse naturale si sa nu iti spargi cosurile si punctele negre. E posibil ca daca folosesti cremele chimice sa iti iriti mai tare tenul si sa ai probleme mai mari apoi.
Din cauza asta eu am avut probleme cu cosurile timp de 10 ani de zile, si am scapat doar dupa ce am descoperit un foarte foarte bun doctor dermatolog.
Medicul asta bun mi-a recomandat un tratament pe baza de 100 % ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Dupa ce am citit pe net, din ce mi-a zis medicul si din experienta mea va pot zice ca uleiul de arbore de ceai este un tratament foarte puternic in elimine cosurilor si a punctelor negre.
La mine a functionat foarte bine cremele de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Conteaza foarte mult cat de atenta este cu fata ta, sa nu stai in praf, sa iti cureti bine tenul.
Mai conteaza sa foloseste produse de calitate cum sunt cele de la Thursday Plantation, pentru daca iti cumperi creme de calitate proasta nu te astepta sa scapi de cosuri.
Si apropo, am inlocuit sapunul normal, cu sapun de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation pentru a distruge mai eficent acneea.

| emastelista a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la dermatolog el stie mai bine

| Helixx10 a răspuns:

Pai...si eu am avut aceeasi problema incearca sa iei de la tv gelul Abexine:
http://www.mediashoptv.ro/....../index.php
eu m-am dat 2 saptamani in continuu si mia trecut....sau daca nu incearca cu niste solutii pentru pori sau sa tai o felie de lamaie sa o storci pe un servetel si sa te dai pe cosuri
sper ca ti-am fost de ajutor... funda?:o3

| LuciaTerec a răspuns:

Salut happydaca ai o problema asa mare este recomandat sa mergi la dermatolog...dar daca nuh eu iti recomand gelul de curatare clearskin proffesional de la avon iar daca il folosesti de 2-3 ori pe saptamana nu o sa mai ai niciun cos crede-ma ca toate persoanele care si l-au comandat au fost foarte multumite, iar printre ele mentionez ca erau cu probleme foarte grave... spre ca te-am ajutat :*