| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Aveti niste sfaturi pentru mine? Dau funda! As vrea sa invat mai mult.Cum as putea face asta? Dati-mi niste sfaturi, cum ar fi sa scriu temele, apoi sa invat, sa nu stau la calculator mai deloc, sa citesc dupa ce termin temele, dar vreau sa imi spuneti voi cum sa fac asta. As vrea chiar,, sa invat pana nu mai stiu de mine". Bine, nici chiar asa, dar aproape. Problema e ca uneori se cam instaleaza lenea, de aceea vreau sa,, aud" asta de la voi.
Multumesc >anticipat!big grin

Răspuns Câştigător
| valentinemernic a răspuns:

Fi atenta, iti pun un link de youtube.
Este o scrisoare catre liceeni de Tudor Chirila.

http://www.youtube.com/watch?v=KjS7djkCHTI

Asculta cu mare atentie.

4 răspunsuri:
| VanillaBear a răspuns:

Of stiu ca darul lenii il avem toti in sange si este cu adevarat greu sa lasi computerul si sa te apuci de studiat.
Eu una infrunt aceeasi problema si totusi reusesc sa razbat si sa fac si cum vreau eu dar si sa am doar 9 si 10 la scoala.
Tehnica mea este urmatoarea:
1.Eu una sunt in a 12a si nu prea inv la toate materiile.
De ex,sunt la filologie bilingv engl si inv f bine la romana,istorie,engleza, franceza.dar nu inv la stiinte, geografie(pentru ca nu dau la geogra la bac) si altele.
Insa noi mai facem proiecte mai dam o lucrare(la care ma ajut cu ce am prin banca) si asa iau note bune si la astea.
2.Cand ajung acasa stau vreo 2 ore la computer, mananc, ma destind si doar dupa ma apuc de temehappy
3.Imi scriu intai si dupa invat si niciodata invers.Pentru ca invatatul este mai complex.
4.Imi pun un playlist pe youtube cu muzica clasica(iub musica clasica :X) cat fac teme si cateodata cand inv daca sunt destul de concentrata si trece timpul mai repede.
5.Imi pun in minte ca orice este pe calculator nu dispare dar ca daca nu-mi fac tema sau numi inv maine pot sa iua un 2 si ma ambitionez.
6.Imi calculez bine timpul necesar temelor si inv asa incat sa-mi mai rezerv 1-2 ore la computer sau tv(sau chiar citit) si dupa ce termin de inv.
7.Imi rezerv o ora fix inainte de culcare pentru citit si stau in pat la caldurica si citesc, cand mi se face cam somn pun cartea pe marginea patului si la somnic.
8.Eu una mai citesc si prin pauze si prin orele ca desenul(la care nu facem nimic) sau religia(cand iarasi nu facem nimic chiar daca cateodata chiar si asc).

Cam astea sunt sfaturile care mi-au venit in cap.
Acum eu ti-am spus totul bazat pe programul meu si tu trebuie sa-ti rearanjezi programul in functie de orele tale de scoala happy

Good luck!

xoxo Vanilla

| Anonymus314 a răspuns:

Citeste ceva interesant, ceva ce te captiveaza, nu conteaza ce citesti, important e ca prin asta sa te relaxezi si in acelasi timp sa-ti dezvolti creierul.

PS:parerea mea.

| DotPunct a răspuns:

Multumesc din suflet!>big grin

| larisukb a răspuns:

Pai invata, eu am invatat la istorie si am luat 10