| ItzyxD a întrebat:

Cine imi da si mie niste idei de masti naturale pentru par.P.S.:tot felul de par Funda:*

Răspuns Câştigător
| DianaIstratii a răspuns:

Balsam cu miere si rozmarin pentru toate tipurile de par - Frigul si umiditatea pot sa afecteze foarte rau parul. Acest balsam hranitor il va ajuta insa sa-si revina. Amesteca mierea pentru stralucire, uleiul de masline pentru hidratare si uleiul esential de rozmarin pentru a stimula cresterea parului. Pune toate ingredientele intr-un bol micut si lasa-le 10 minute. Aplica o mica cantitate pe parul usor umed. Maseaza scalpul si intinde amestecul pe tot parul, pana la ultima suvita. Acopera-ti parul cu un prosop cald si asteapta 30 de minute. Apoi, samponeaza-l usor si clateste cu apa rece.

Masca cu banane si miere pentru par uscat - Se amesteca ingredientele cu mixerul si se aplica pe parul spalat si sters in prealabil. Se lasa sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste cu apa din abundenta. Aceasta masca se aplica o data pe saptamana. Ingrediente: 1 banana coapta, 2 linguri de iaurt, 2 lingurite ulei din germeni de grau, 1/4 lingurita de lecitina, 1/8 lingurita de miere de albine, 2 lingurite de lapte si 2-4 picaturi ulei esential de ylang ylang.

Masca de par antimatreata - Daca ai probleme cu matreata, exista o masca naturala care te va scapa de acest cosmar cat de repede. Pentru a o obtine, amesteca patru picaturi de ulei de eucalipt cu 50 ml ulei de jojoba. Adauga apoi patru picaturi de ulei de lavanda si patru de ulei de rozmarin. Amestecul se incalzeste usor si se aplica pe parul umed, spalat in prealabil. Dupa ce ai aplicat masca, acopera-ti capul cu un prosop si lasa sa actioneze timp de o ora.

Masca pentru par tern/ cu varfuri despicate
Compozitie:

un galbenus de ou
2 linguri de ulei de masline
o banana
Se omogenizeaza si se aplica pe parul spalat, se tine timp de 20 de minute. La sfarsit de clateste abundent.

Masca pentru par uscat si fragil
Compozitie:

2 linguri ulei de masline
2 linguri ulei de ricin
2 linguri smantana
Dupa cum puteti observa, nu este genul de compozitie care se asorteaza cu apa de clatire. Aplicati-o 20 de minute inainte de spalare dupa care samponati si clatiti abundent.

Masca pentru par gras
Compozitie:

un galbenus
o lingura de miere (daca aveti parul mai lung dublati cantitatea)
Este o masca hranitoare, dar si astringenta. Se aplica pe parul uscat si curat si se lasa 20 minute. Funda?

Masca de par pentru par gras - Daca parul tau se ingrasa foarte repede, atunci poti apela cu incredere la o masca din galbenus de ou, miere si lamaie. Este o masca hranitoare, dar si astringenta. Se aplica pe parul uscat si curat si se lasa 20 minute. O puteti folosi saptamanal, pana cand scapati de aceasta problema.

1 răspuns:
| faramatania a răspuns:

5 măşti care îţi hrănesc cu adevărat părul

1. Mască hidratantă cu ulei nerafinat de cocos
Este recunoscut ca fiind cel mai bun hidratant pentru piele, dar şi pentru păr. Îl găseşti în diverse magazine online. Dacă vrei să-l încerci este bine să ştii că trebuie să-ţi masezi părul şi scalpul cu puţin ulei de cocos înainte de a spăla părul. Ar fi bine să-l laşi cât mai mult pe păr (poate chiar o noapte întreagă) pentru a-i permite să hidrateze bine părul. Apoi spală părul normal.
2. Mască hidratantă cu ulei de măsline
Amestecă un gălbenuş de ou cu ulei de măsline presat la rece, aplică amestecul pe păr şi acoperă-l cu o pungă pentru a nu te păta şi a permite absorbţia substanţelor hidratante. Cu cât stai mai mult cu masca pe păr, cu atât mai bine. Se îndepărtează prin spălarea normală a părului. De asemenea, dacă nu ai prea mult timp la dispoziţie aplică doar puţin ulei de măsline călduţ şi masează bine scalpul, lăsând câteva minute să acţioneze.
3. Mască hidratantă cu avocado
Amestecă 1/2 avocado bine copt cu 2 ouă şi 2 linguri de ulei de măsline extravirgin. Aplică pe păr şi lasă să acţioneze cât mai mult timp, chiar şi o zi întreagă dacă timpul îţi permite. Apoi se spală părul şi se foloseşte balsamul.
4. Mască hidratantă cu unt de shea
Este o grăsime de natură vegetală obţinută din nucile arborelui karite (shea) care este foarte hidratantă pentru păr şi piele. Găseşti unt de shea în magazinele online. Ca să-l foloseşti pentru hidratarea părului se topeşte puţin unt de shea în palmă şi se aplică pe scalp şi vârfuri, efectuând un masaj uşor. Se lasă să acţioneze 15 minute, înfăşurând părul într-un prosop, după care se spală părul cu şampon şi se foloseşte balsamul. Este foarte util în special în cazul părului creţ/uscat şi pentru a scăpa de mătreaţă.
5. Mască hidratantă cu banană
Pisează o banană cu ajutorul unei furculiţe şi combin-o cu 1 lingură miere de albine şi o jumătate de pahar cu lapte sau mai puţin, în funcţie de consistenţa dorită. Aplică masca pe păr, lasă să acţioneze 15 minute şi îndepărtează cu un şampon blând. Dacă nu îţi place ideea de miere de albine în părul tău, amestecă banana cu 2 linguri de ulei de migdale dulci presat la rece.