| sarah15 a întrebat:

Cum pot sa slabesc pe termen lung, evitand efectul yo-yo( sa slabesc si ma ingras dupa imediat la loc)? Mentionez ca nu sunt foarte grasa, dar am putina grasime pe burta si solduri si vreau sa scap de ea. Am 16 ani, 1.65 si 59 de kg. Nu vreau o dieta stricta in care sa nu mananc mai nimic, sunt tousi in timpul scolii si sunt destul de ocupata. Ce mi-ati recomanda sa fac ca sa slabesc cateva kg, in special sa dau jos burta? Multumesc

10 răspunsuri:
| NaneSchizophrenia a răspuns:

La ce pretentii ai tu, Nimichappy

| sarah15 explică (pentru NaneSchizophrenia):

Ce pretentii am? Am zis doar ca nu vreau ceva foarte strict, pentru ca sunt in timpul scolii si trebuie sa si invat si nu cred trebuie sa ma infometez prea rau, nu? Oricum, de obicei nici nu prea mananc mult...

| NaneSchizophrenia a răspuns (pentru sarah15):

Eram asa ca tine acum vreo luna, si am ajuns si la infometare sa ajuns la 53 de kg. e greu crede-ma.

| sarah15 explică (pentru NaneSchizophrenia):

Da, stiu ca e greu si mai ales, depinde de la persoana la persoana, unii slabesc mai usor, altii mai greu, altii nu prea mai pot slabi... Eu vreau macar sa incerc, sper sa reusesc totusi si fara infometare.

| NaneSchizophrenia a răspuns (pentru sarah15):

Ok, cat mai mult sport, apa plata ( suc doar la evenimente sau weekend in cantitati minamale) legume fructe, carne doar la masa de amiaza, seara mananca in cantitate foarte mica dar pana la 7. si in toate mesele nu te indopa pana simti ca esti plina, doar pana nu mai simti lipsa hranei.happy

| sarah15 explică (pentru NaneSchizophrenia):

Multumesc, oricum in general nu mananc mult, o sa incerc sa fac mai mult sport, sa beau mai multa apa si sa nu mai mananc tarziu. big grin

| Dragonfall a răspuns:

Exercitii fizice - in special cele cardio, evita absolut orice suc din comert, bea numai apa sau daca vrei neparat ceva mai dulce stoarce niste portocale, paine cat mai putina, fara cartofi praziti, carne mananca ceva mai slab gen carne de vita sau de pui. Incearca sa eviti as mananci mai tarziu de ora 7. Daca ti se face foame organizeaza-ti hrana si sa manaci la intervale diferite de timp.E ok daca mai te scapi si iti faci de cap din cand in cand dar nu lasa o cutie de suc sa duca la o sticla de 2l. In ultimul rand iti trebuie vointa de fier ti-o spun cu mana pe inimia. Bafta!

| sarah15 explică (pentru Dragonfall):

Multumesc mult pentru raspuns!

| inger13 a răspuns:

Sport,mult sport

| sarah15 explică (pentru inger13):

Mi-ai putea recomanda niste exercitii? Am gasit si eu mai multe pe youtube, dar totusi vreau sa vad si parerea altora.