| AlinaKatsuki a întrebat:

Hei tpu.Deci,acum aproximativ un an,mi-am făcut breton,Si am regretat (Si încă regret) ca am luat decizia asta. Înainte,am fost tunsa de câteva ori un fel de bob numai ca mai lung,pe undeva foarte Putin mai jos de umeri, Si mi-a plăcut super mult.Acum bretonul meu este pana la bărbie Si în general nu pot sa îmi las parul liber,pentru ca îmi sta super nasol cu o parte din par scurta Si restul parului e lung (până la jumătatea spatelui) Si în general îl prind în coadă sau îmi prind bretonul cu agrafe.
Îmi pare super rău de chestia asta.
Eu as fi avut o idee,sa îl las sa crească pana la umeri sau Putin mai jos Si sa îmi tund tot parul la umeri.Nu stiu, as vrea un sfat.

1.Cam cat va dura sa crească dacă acum bretonul meu ajunge pana la bărbie?
2.Ar fi o decizie bună?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Cam 4-6 luni.
2. Aici nu-mi pot da cu parerea, tu alegi.

Am facut si eu aceeasi prostie, doar ca eu il impletesc, sau tot asa, il prind cu agrafe sau un clestisor.
Uite cum il fac : https://www.youtube.com/watch?v=Kh8MTdgIDaA
Poate te ajuta.

| CryLulu a răspuns:

Și eu am avut breton și părul scurt gen bob, dar mi-a crescut destul de repede, bretonul meu e pană la gat iar lungimea părului e chiar mai mare decat speram că o să îl într-o perioadă așa scurtă de timp, mi-am lăsat părul să crească din vară și am făcut foarte bine, nu prea îmi stătea bine, ar trebui să nu te mai tunzi, chiar deloc, doar varfurile despicate doar dacă e cu adevărat nevoie.
Succes, e nevoie doar de timp.

| незнакомкa123 a răspuns:

Incearca solitia asa e foarte buna, incălzeşte uleiul de măsline, fie la microunde, fie pe aragaz, cât să poţi băga degetul în el fără să te usture pielea, deci la o temperatură suportabilă. Mai departe, întinde uleiul foarte bine pe rădăcinile firelor de păr, apoi pe vârfuri – ca să nu îţi curgă pe haine când îl aplici la vârfuri, fie îţi pui pe spate un prosop protector, fie aplici uleiul cu capul în jos.

Trebuie să laşi uleiul să acţioneze timp de două ore, iar după ce trece timpul să speli părul bine, să nu mai rămână ulei deloc. Ar trebui să faci acest lucru de două ori pe săptămână timp de o lună, ca să îţi crească aproximativ 3 centimetri, adică de două ori mai repede – cel puţin asta promit femeile care au încercat deja această variantă şi spun că funcţionează.