| Bobbless a întrebat:

Hei TPU crying Help pls... puppy dog eyes Deci sa va spun zilele trecute aveam un cos mic, mic de tot. Si m-o pus dracu sa il sparg, s-a facut mai mare..devenind ca o rana. ieri incepuse sa faca coaja, si eu facand o baie de aburi, am vazut ca este ceva in rana, ca nu am stors tot si am inceput sa-l storc, facandu-se si mai mare, urias chiar. sad Ieri era rosu, am pus ieri toata ziua rivanol pe el, iar aseara am dat cu Zynerit. Azi dimineata am observat ca facuse "buba" coaja, mai groasa ca cea de ieri, mult mai groasa. Credeti ca se vindeca? Spuneti-mi ce sa ii mai fac sa treaca foarte repede, nu vreau sa am imensul asta de cos de Pasti crying Tin sa mentionez ca este fix intre sprancene si arata extrem de urat,crying O sa morr.x( Va rog ajutati-ma cu ceva, dau funda si la ceilalti vot, multumesc. :*

Răspuns Câştigător
| Diavolcata a răspuns:

Normal o sa treaca nu mai stoarce si nu mai umbla la el lasa-l sa se faca coaja si o sa cada el.Mai date din cand in cand cu Rivanol.Stai linistita si eu am avut happySuces!

9 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Exact aceeasi chestie am patiti si eu acum ceva zile,in sensul ca la fel am avut un cos micut,l-am tot stresat si mi s-a infectat,norocul meu a fost ca este undeva in zona barbiei spre ureche,nu stiu cum sa iti explic,dar ideea e ca nu e asa vizibil in cauza parului,ma rog,s-a umflat excesiv,na,eu de vreo saptamana si un pic il dau cu Brevoxil,o crema pentru cosuri si inca nu s-a vindecat complet,dar incet incet se retrage, ideea principala e sa nu mai umblii la el indiferent de cat de urat arata pentru ca iti va ramane urma, care arata si mai nasol, cel mai simplu incearca cu un tratament naturist, sparge 2 pastile de aspirina,toarna o lingurita de apa, lasa-le sa se topeasca si apoi substanta aia pune-o pe cos, la mine mergea de fiecare data, oricum indiferent ca nu iti va disparea, va diminua roseata http://www.youtube.com/watch?v=Q-Hksg8B4cQ,asta ar fi ceva rapid, fa chestia asta macar o data pe zi pe cos, cand e bine bine curatat.

| HubbaBubbaGirl a răspuns:

Eu de ani de zile ma lupt cu acneea, si abia acum dupa un tratament de la dermatolog am scapat.

In fine, tu nu trebuie in niciun caz sa atingi cosul cu mainile nespalate. Daca nu ai o crema cu care te-ai mai dat in astfel de situatii, dezinfecteaza cu spirt (sau cu spray aloe-vera, daca ai), iar dupa da-te cu o crema cicatrizanta. Eu folosesc Betadine. Tine crema aceasta cat de mult poti tu pe cos, chiar si seara. Nu e sigur daca trece pe Paste, dar sigur se va mai atenua. Pui putin corector, si aproape se va observa. :*

| Iubibilăă a răspuns:

Nu este bine ce ai facut. Trebuie sa iti dai cu crema de galbenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti da cu miere(e antibacterian), incearca si lamaie, curata mereu zona respectiva si sa nu pui mana murdara pe cos. asteapta sa se usuce si apoi iei pojghita de tot, mai tratezi un pic si gata. am avut si eu, acum doua zile am scapat si eu

| maryan1997 a răspuns:

L-asal asa nu mai umbla la el si mai dati din cand in cand cu ceva sa dezinfecteze.o sa treaca de la sine

| Andreea2013 a răspuns:

O sa treaca doar daca il lasi in pace...coaja va pica si el se va vindeca incetul cu incetul, dar de Paste trebuie sa-l suporti! Din cand in cand da-i cu rivanol sau alte creme si sa te prefaci ca nu este acolo. Si eu am avut! sad

| AlyiX a răspuns:

Evident ca o sa treaca... stai linistita, dar nu-l mai stoarce atat daca vrei sa nu-l ai mai9 mare si mai rosu! Incerca sa te dai si cu Eucalipt si apoi cu nidoflor... si sa nu uiti sa te demachezi in fiecare seara! Eu asa fac si cosurile mele trec din ce in ce mai mult.
P.S. Cred ca stii asta... cand storci cosurile, acestea in timp se fac gauri...

| elly2love a răspuns:

Nu trebuia sa te atingi de el, pentru ca nu vreau sa te ingrijorez, dar e posibil sa iti ramana semn dupa ce iti trece
Iti recomand Nidoflor pentru cos, dar incearca sa te abtii sa ii storci, pentru ca unii sunt chiar periculosi, nu stiu cat de repede iti va trece cu Nidoflor, si nu stiu daca va trece pana-n Pasi, dar macar incearca, mie mi-a facut minuni acest unguent pe spate, desi nu am cosuri pe fata, pe spate am multe, si m-a ajutat foarte tare, dar pe fata, incearca te rog sa nu le mai storci, unele cosuri sunt mari altele mici, al tau poate fi si sub piele
Sper ca te-am ajutat big grin

| CoRnEtEL a răspuns:

Deci:1nu-l stoarce fiindca raspandesti infectia, 2nu folosi produse pana nu consulti dermatologul, 3nu mai rupe coaja-risti sa ramai cu cicatrice