| CelebrationsAnonim a întrebat:

Mai am o intrebare[?]. Cum sa aplic uleiul de masline pe fata? Pun pur si simplu ulei de masline pe un disc demachiant si ma dau pe fata?

Răspuns Câştigător
| ElenaN a răspuns:

Uleiul de masline si orice alt ulei cosmetic se aplica direct de fata, cu varfurile degetelor, cu miscari circulare usoare. Recomand sa il aplici pe fata umezita (cu apa minerala, apa termala, apa florala, infuzie din plane), astfel se va absorbi mai usor si va trebui sa utilizezi o cantitate mai mica.

2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

"Uleiul de masline este solutia perfecta pentru ingrijirea delicata a tenului deshidratat, deoarece inmoaie pielea, hidrateaza, regenereaza si ajuta la indepartarea impuritatilor", precizeaza prof. dr. Nedelcu. Astfel cand ai tenul obosit si uscat foloseste compresele caldute cu ulei de masline pe care le poti aplica pe pometi, frunte si tample. Dupa cateva minute, compresele se inlatura si se clateste fata cu apa calduta. "Sunt suficiente cateva asemenea proceduri pentru ca tenul sa isi recapete stralucirea", adauga specialistul.

O alta solutie este sa iti masezi fata cu ulei de masline timp de doua-trei saptamani pana cand observi ca pielea isi recapata aspectul catifelat, iar apoi sa continui cu un tratament de intretinere (o data la doua zile). Fiind un puternic hidratant, uleiul poate inlocui foarte bine crema de corp la persoanele cu piele uscata, cu conditia sa fie aplicat in fiecare seara dupa baie.

Sursa: http://www.eva.ro/......30819.html

| MyaMySeSpune a răspuns:

Da, dar nu pui foarte mult, cel mai important este sa te cureti foarte bine inainte si dupa folosire.Si eu am incercat
plz fundita...puppy dog eyes