| baby_6195 a întrebat:

Hei. Vreau si eu sa ma fac bruneta, eu sunt saten mediu, spre inchis. Si mama nu ma lasa sa ma vopsescstraight face vreo metoda naturala stiti? am incercat cu cafea dar nu am vazut niciun rezultat rolling eyes
va rooog frumos. sad nu-mi spuneti de nuantator si restul ca i-am zis si tot nu ma lasa.
Funda

Răspuns Câştigător
| Visecolorate a răspuns:

Pai poti incerca cu nuantator. Sau cu sampon din ala care tine 6-8 spalari. Pentru a mai inchide parul poti folosi si frunze de nuc (eu am folosit si a ajuns de la un blond inchis la roscat love struck ). (Mai puternice sunt cojile de nuc (verzi).mai ales in perioada asta in care sunt foarte puternice. Le fierbi cu apa, o lasi la racit, arunci cojile si te limpezesti cu apa. Il lasi sa se usuce singur si apoi te speli cu sampon. Nu te astepta sa aiba efectul unei vopsele (sa se vada imediat), dar dupa 4-5 spalari incepe sa se obsrve efectul. Acum depinde cat de inchis e parul tau. Apoi o alta varianta ar fi henna. Si e natural. La plafar gasesti o solutie pentru par (cu petrol ceva thinking dar nu mai stiu cum ii spune) si aia am impresia ca inchide.

Plante care nuanteaza parul

Iata cateva plante care au efect de colorare a fibrei capilare:

Par negru: lavanda pudra de indigo.

Par castaniu, saten inchis: ceai negru, henna, frunze de nuc, castan, urzica, salvie, feriga, rozmarin.

Par saten deschis: coaja de portocala, flori galbene de lumanarica, sofran.

Par roscat (tonurile de rosu difera, in functie de culoarea naturala): macese, coji de ceapa, ceai rosu, cuisoare, flori de Jamaica, paprika, galbenele.

Par blond: musetel, radacina de rubarba.

Vopsele vegetale

Daca vrei sa optezi pentru o vopsea de par vegetala, posibilitatea de a alege este mare. Se gasesc o serie de produse de par, in general pe baza de henna, in magazinele specializate tip plafar, supermarketuri sau se pot comanda chiar online. Iata cateva dintre acestea:

Henna Color Paris – cu extract natural din frunzele copacului henna. Are actiune antiseboreica, intareste fibra capilara, confera parului suplete si stralucire. Pret: 17, 50 lei

Vopsea de par Henna - Urtekram – este o vopsea organic sub forma de pudra. Continutul se amesteca bine cu apa fierbinte, se lasa sa se raceasca dupa care se aplica pe par. Se lasa sa actioneze 1-2 ore in functie de cat de intensa vrei sa fie culoarea. Pret: 35 lei

Vopsea de par Ellea – este un produs pe baza de ingrediente naturale: ulei de kukui pentru hranirea radacinii, proteine din soia pentru fixarea culorii si pentru reducerea iritatiilor de la nivelul pielii. Pret: 8 lei.

Vopsea de par Phytocolor– este o vopsea vegetala, recomandata indeosebi persoanelor cu pielea sensibila. Cu o formula inovativa acest produs organic foarte usor de aplicat are o putere de acoperire 100%. Pret: 40 lei.

Multa bafta!

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Nu o sa functioneze nimic. Daca nu poti sa te dai cu vopsea sau nuantator mai bine nu incerca ca nu da niciun efect.

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Exista un remediu...De HENNA NEAGRA ai auzit? Iese un negru de toata frumusetea si tine muult timp.Sunt sigura ca mama ta stie deja de Henna... poate si tu.Nici asa nu te lasa?

| Catheryne a răspuns:

Am auzit ca petrolul si de asemenea uleiul de ricin cu petrol(se gaseste in farmacii si nu e deloc scump) inchide foarte mult parul la culoare si in plus il regenereaza. Eu sincer nu ti-as recomanda vopseaua mai ales de la o varsta frageda deoarece si eu m-am vopsit la 13 ani si mi-am afectat foarte tare parul.

| deutza_2137 a răspuns:

Exista spray deala de par negru

| filaret03 a răspuns:

Exista si sampoane cu nuantator. Culoarea trece dupa cateva spalari...dar ai grija ca risti sa iti patezi prosoapele

| Crivi a răspuns:

Cu cafealaughing)) ce tarelaughing)) si de ce presimt ca ai pana in 13ani, d enu te lasa mama sa te vopsesti...asculta "la ce zice ea" ca stie mai bine!

| medeea_9637 a răspuns:

Stiu de la bunici, poti folosi frunze de nuc (mai ales pentru roscate si sateen, amplifica culoarea si confera stralucire)