| camiitsu a întrebat:

Heii a facut cine genoflexiuni si i s.au ingrosat picioarele? vreau pareri plz!sad

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu. genuflexiuni, impins la presa, extensii la aparat, greutati a.i. sa fac maxim 10 repetari.

Uite aici ca sa intelegi cum iti alegi greutatea :
http://www.getfit.ro/......serie.html

| camiitsu explică (pentru Cosmin86):

Nu merg la sala, spune.mi ce pot face acasaaa te rog!

| doc70 a răspuns (pentru camiitsu):

Ia-ti niste haltere din acelea mici de plastic sau greutatile acelea cu scaieti care se pun imprejurul picioarelor si alearga, ridica picioarele cu greutatile pe ele si fa asta zilic...si nu uita de restul exercitiilor, de alimentatie si hidratare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru camiitsu):

Acasa. genuflexiuni si fandari cu un rucsac mare in spate.

Fa intai 2 serii de genuflexiuni cu corpul tau, 30-50 de repetari, pentru incalzire.

Apoi pui greutate si faci 5 serii de maxim 10 repetari ( cand poti mai multe, maresti greutaea ), si apoi faci 5 serii de fandari, 10 repetari. Poti face si ridicari pe varfuri pe un picior, tot cu greutate, 5-6 serii de sfarsit ( pentru gambe ).

Apoi 2-3 zile odihna, si faci iar.

Si obligatoriu carne, peste, branza, oua, lactate zilnic, sa ai 4-5 mese, proteinele sunt cele mai importante pentru muschi, altfel lucrezi degeaba.

Daca ai alt echipament acasa, sa-mi spui si vedem ce poti face.

| Cosmin86 a răspuns (pentru doc70):

Zilnic? laughing

| doc70 a răspuns:

Daca faci o gramada de genoflexiuni iti vei dezvolta muschii picioarelor, dar nu cred ca in cazul tau se vor umfla atat de tare incat sa bata la ochi...asta doar daca nu faci intensiv sau ceva de genu...

| camiitsu explică (pentru doc70):

Pai cate ar trebui sa fac sa le ingros?

| doc70 a răspuns (pentru camiitsu):

Daca vrei sa iti ingrosi picioarele ai nevoie de ceva mai mult de cateva genoflexiuni pe zi, ai putea sa-ti faci unprogram bun de exercitii de dezvoltare a muschilor de la picioare care sa contina de exemplu genoflexiuni, jogging, sa faci diferite exercitii cu picioarele in aer si multe altele. Nu uita ca pentru dezvoltarea muschilor ai nevoie de proteine si fibre pe care le gasesti in carne si de multa apa pentru a te hidrata. Iti urez mult noroc!

| camiitsu explică (pentru doc70):

Mai sar si coarda e bine? deci fac genoflexiuni, sar coarda...si ce sa mai fac?big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru doc70):

Tu ai dat exercitii pentru subtierea picioarelor, nu pentru ingrosare, mai documenteaza-te

| doc70 a răspuns:

Combina ce am spus eu cu ce a spus cosmin.iti va iesi o mare...chestie laughing dar nu cred ca iti trebuie 2-3 zile odihna pentru ca fac zilnic de 3 ori pe zi o serie de exercitii pentru brate, piept si abdomen si nu ma odihnesc.Tot ce fac este sa dorm bine si sa mananc ceea ce trebuie.Ai putea sa te apuci si de un sport.Dar oricum doar prin genoflexiuni nu ti se vor ingrosa picioarele prea repede.