| Malvie a întrebat:

Heii! Am parul drept dar f gras si mi se sicleste(arata ca si cum nu ar fi spalat) f repede. Vreau idei de samponuri ce pot sa imi faca parul sa nu mai fie gras si sa nu se mai siclesca asa repede...Si am multe cosuri pe fata straight face. Vreau idei de creme sau orice, ce pot sa faca sa nu mai am cosuri. FUNDA pentru cel ce imi da idei din aman2...

Răspuns Câştigător
| Alliyeee a răspuns:

Pentru par ai putea folosi Kallos - care mi se pare foarte bun - si pentru cosuri, XClenia, Zynerit sau poate Skinoren - dar nu foloseste la toate tipurile de cosuri.Mai bine ai consulta un dermatolog.:*

9 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Trebuie s folosesti numai sampoane medicinale gen Alpecin - 15-20 RON
Ducray(Sabal, Squanorm, Kertyol)- astea-s mai scumpe 30- 40 RON sau de la Dercos Vichi - 40 50 RON, Stieprox, Mediket, Foltene.
Vezi ca au sampoane pentru [ matreata si par gras.

Ca sa te informezi mai bine intra pe site-uri precum farmablu, webfarm, farmaciastejara, farmaciateisi cauti dupa produse pentru par sau dupa nume firme si o sa gasesti sampoanele de care ti-am zis. Or mai fi si altele nu stiu exact. Si daca te duci la dermatolog tot pe incercate ti le da. Eu unu m-am dus asta vara la una si mi-a dat doua sampoane, aveam dermatita seboreica (matreata cu scuame si ma manca)
Pe unul l-am cumparat si nu a fost bun de nimic si dupa aia mi-am luat Selegel (Ducray) pentru matreata
- pentru mine a fost super dar m-am uitat pe alte forumuri si erau unii care ziceau ca nu le-a facut bine. Prin urmare trebuie sa nimeresti unu care sa ti se potriveasca parului tau.
Ce iti recomand sa te duci la dermatolog.
SI sa nu iei de la Dona, Sensiblu sau Help Net ca sunt scumpe rau. Incearca la farmacia tei sau alte farmacii care nu sunt de firma. Uneori preturile difera chiar si cu 7 8 9 10 RON si cred eu ca, conteaza.
Pentru acnee
Ca si altii iti recomand sa te duci al dermatolog sa urmezi un tratament sub supraveghere medicala, adica sa fii chemat/a la control periodic de dermatolog. Dc folosesti creme din auzite e posibil sa nu ai rezultate. Eu de ex am incercat mai multe prd in urma cu mai mult timp si pana nu m-am dus la doctor nu mi s-a ameliorat acneea. In vara tot asa am folosit o crema retin a pentru pete 3 luni nu am avut nici un rezultat dupa care mi-am luat boreade 12 m-am dat cu el 2 luni si nici un rezultat. M-am dus la dermatolog si mi-a dat altceva. Deci du-te la dermatolog e cel mai bine. Si trebuie sa fii consecventa sa urmezi un tratament minim 4 5 6 luni. Stiu ca nu suna incurajator dar asta e adevarul. Eu am 24 de ani si am problema asta de la 12 13 ani si crede-ma ca sunt familiarizat cu prb asta.

| roxana94 a răspuns:

Sampon inceraca sa folosesti cele speciale pentru par gras, dar nu folosi balsam deoarece se ingrasa parul si mai tare. Pentru fata iti recomand produsele care contin acid salicilic(sunt la Oriflame si Avon) sau cele de la Amway, la mine au dat rezultate.

| AngelOnEarth a răspuns:

Daca spui ca ti se ingrasa parul repede si ai si multe cosuri inseamna ca ai exces de sebum. Pentru asta eu folosesc samponul Clear Scalp Oil Control. Indeparteaza excesul de sebum la nivelul scalpului si iti da si o senzatie de curat si proaspat pentru ca are extract de lamaie. Cat despre cosuri, mie dermatologul mi-a recomandat Skinoren si Zynerit. Sunt foarte bune si la mine chiar au functionat, insa acum depinde si de tenul tau. Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog sau macar sa intrebi la farmacie.

| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Malvielove struck! Foloseste Wash&Go este foarte bun si poti folosii si balsam tot de la Wash&Go.Incearca sa te spelii din 3 in 3 zile.Iar cu cosurile crema Clean&Clear.Este foarte eficienta.Multa Bafta!^^

| Malvie explică:

Allliyeee : raspunsul tau nu este folositor de loc tongue

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Pai...La sampoane poti incerca Nivea si balsam tot Nivea. Deci mai intai te speli cu sampon, apoi clatesti parul, si cand il dai cu balsam dupa ce ai terminat lasi balsamul sa stea asa pe par cam 1-2 minute (poate si mai mult) apoi te clatesti ff bine. Si as mai avea o idee de sampon care il folosesc acum, de cateva luni. Gliss Kur, este ff bun (tot sampon si balsam). Si utilizezi cum ti-am zis mai sus si acesta. Si daca iti iei alt sampon sa iti iei mereu balsam la el, deoarece daca folosesti numai sampon parul e ca si mortstraight face (din experienta mea, si eu am parul drept). Si un p.s.: sa nu cumva sa combini balsamul cu samponul si sa il pui deodata in par PENTRU CA iti incalceste parul si grrrrrr, plus ca te descalcecsti foarte greu. Asa e ok, SEPARAT.
Si cosurille. Pai, eu folosesc o crema numita...nu imi gasesc crema de cosurilaughing. o sa iti scriu mai tarziu cand vine mama acasa si imi spune unde mi-e crema de cosurihappy. Si in afara de cosuri, te-ai putea spala pe fata CU SAPUN de mai multe ori pe zi, deoarece daca esti murdara pe maini si duci mainile pe fata atunci ti se fac cosurile. Incearca sa te speli mai mult pe fata. Iti dau un raspuns mai tarziu cum se numeste crema.
O dimineata placuta wave!

| DuțuAlex a răspuns:

Eu de cand eram mic ma dau cu head`n`shoulders si nu am probleme cu el...si in legatura cu cosurile:eu mi le storc si imi dau cu crema de galbenele ca sa mi se usuce si apoi nu mai aparbig grin

| Alexandra_2116 a răspuns:

Pentru parul gras incearca un granier desigur pentru par gras...iar pentru cosuri iti recomand zineritwinking bafta

| mariaiulia a răspuns:

Pai...Had &Solders ai incercat?