| Dianaa333 a întrebat:

Heii
Din pacate sunt complexata de faptul ca am mult puf/par pe tot corpul. Inclusiv pe spate, sani, gat etc. Acest lucru ma deranjeaza foarte tare deoarece, fiind bruneta, acesta este foarte foarte evident. Vreau sa va intreb daca ar exista o problema daca m-as epila pe tot corpul cu ceara. Daca nu va creste mai mult sau daca firul de par nu se va ingrosa mai tare, el fiind puf... dar sincer ii un puf destul de mare...
Daca vor fi persoane care ma sfatuiesc sa ma simt bine imi piele mea va spun multumesc frumos dar credeti-ma ca persoanele sincere din jurul meu mi-au recunoscut ca se vede urat dar mi-au sa nu ma mai gandesc. Totusi as vrea niste solutii. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Wordofthat999999 a răspuns:

A da am uitat sa mentionez intotdeauna cand te epilezi cu ceara nu iti v-a creste mai des sau sa se ingroase firul de par deoarece ceara smulge firele de par din radacini, deci din contra se va rari si desiguri daca te epilezi corect si cu atentie.

7 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Se pare ca nu ai ce sa ii faci. Si eu sunt destul de paroasa, dar macar e blondut al meu. Oricum, nu stai dezbracata in public ca sa ti se vada parul de pe burta, sani sau spate. Cand mergi la plaja sau iti expui zonele cu ceva mai mult par, te epilezi in zona aia cu epilator sau ceara. Sa zicem ca vrei sa porti ceva cu spatele gol sau cu un v intors in spate, pe zona lombara.te epilezi lombar la salon cu ceara sau cu epilatorul acasa. Si eu ma epilez in zona aia din cand in cand si chiar pe fese, la cateva luni sau cand merg la plaja. Pe abdomen, desi am ceva par, nu ma epilez si probabil nici nu o voi face. Pe sani, la fel, nu ai de ce...presupun ca nu iti expui zona dintre sani fiecarui nene pe strada ca sa isi dea cu parerea despre cat de paroasa sau neparoasa esti si in plus, sa fim seriosi, la atingere nici nu se simte happy e moale si nederanjant, deci tu sau iubitul tau nu aveti de ce sa va stresati in privinta asta.
Despre epilarea definitiva, ei bine, nu e deloc definitiva. Citeste despre. E si nociva si parul revine, e foarte scumpa si sedintele trebuiesc facute periodic la reaparitia firelor de par.
Eu am puf destul de des inclusiv pe fata si uneori imi da batai de cap, dar ce sa-i fac, doar nu o sa stau sa ma epilez pe fata acum...In plus, riscul de a face foliculita e extrem de mare.
Mama ei de natura!
Epileaza-te pe corp in limita necesitatii, insa ai grija ca firele de par de deasupra buzei superioare sa fie mereu aproape inexitente, epilandu-le din timp in timp cu ceara calda sau rece. Recomand calda pentru. ca nu irita. Poti sa iti iei un incalzitor de ceara la 400ml si ceara traditionala si o folosesti acasa. Costa ceva, dar economisesti banii dati la salon si produsele te tin o gramada.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este o problema hormonala si poate fii rezolvata daca mergi la un medic endocrinolog sa-ti faca analize si sa-ti dea tratament adecvat.

| Wordofthat999999 a răspuns:

Pai te poti epila cu ceara pe spate, burta daca necesar asta la alegerea, sani depinde de zona de par si unde crezi tu ca e nevoie, dar ai grija totusi in zonele senzibile daca te epilezi corect cu ceara cu mare atentie si corectitudine nu vei avea probleme deloc doar ca dupa sa folosesti o lotiune speciala dupa epilare foarte buna si indicata pentru tine dupa poti folosi diverse creme de corp pentru mentinerea sanatatii pielii tale.

| Takishima a răspuns:

Http://www.webmd.com/beauty/laser-hair-removal
Exista indepartare definitiva a parului cu laser. Ca sa faci tratamentul trebuie sa nu mai epilezi, razi sau smulgi paruk / firele de par pentru ca laserul arenevoie de radacina firului de par ca sa il indeparteze definitiv.
Daca nu sunt tratamente naturale.
https://bodygeek.ro/......lare-acasa

| Loriana97 a răspuns:

Incearca mai bine o epilare totala, epilarea cu ceara doare si pe deasupre necesita mult timp.Plus nu trebuie sa te epilezi pe tot corpul, pielea e foarte sensibila in anumite zone ale corpului si la sani e sensibila. Epilarea totala se face la saloanele alea de frumusete sau spa si mult mai buna decat cea cu ceara, deaorece dupa ce te faci cateva luni nu mai creste niciun fir de par si dupa creste foarte putin

| andreeafnkle a răspuns:

Fa-ti un 'tratament' ca sa spun asa, cu miere, bicarbonat, lamaie, si foloseste crema dimineata si seara ( in cazul in care este puf), daca vorbim de par in sine, foloseste niste benzi speciale de epilat, si exact cum am spus mai sus, hidrateaza-te bine si epileaza-te, poti apela la anumite medicamente dar nu este cazul cred. succes, sper ca te-am ajutat

| Anghelos09 a răspuns:

Încearcă o epilare corporală totala. In ziua de azi majoritatea tinerilor sunt din ce in ce mai complexați de aspectul fizic (acesta e unul din ele) nu ar trebui sa te deranjeze ce zice lumea. Dacă te simți bine in pielea ta, e cel mai important. Dar dacă totuși vrei sa renunți la acest"puf" sau par o epilare și s-a rezolvat. Multă bafta. Te pup