| vreauTotulSauNimic a întrebat:

Heii puppy dog eyes! :* Fetelor, voi ce fond de ten folositi? Eu folosesc de la Avon, Calming Effects, nuanta nude, insa nu imi place. Am vazut alte fete pline de cosuri pe fata,iar dupa ce aplica fondul de ten,au tenul perfect, fara nicio imperfectiune. Cred ca aplic eu fondul de ten gresit. La mine nu prea se observa nicio diferenta cand am fondul de ten,si ma enerveaza pentru ca la lumina mi se vad petele rosii de pe fata( am avut probleme mari cu cosurile, acum nu mai am atat de multe,insa au ramas urme, care sunt inestetice) ...Imi recomandati un fond de ten bun, pe care il stiti din proprie experienta,si mai ales cum se aplica in mod corect,sa se acopere mai mult.(cu degetele,buretel, etc.). Chiar nu stiu de ce numai la mine nu se acopera nimic laughing. Probabil e si din cauza fondului de ten pe care il folosesc acum. Help. puppy dog eyes
Va rog, nu-mi dati articole de pe net.Am cautat si eu, bineinteles.Dar vreau sa imi spuneti din propria voastra experienta cum il aplicati,de care folositi, cum acopera, etc.:*

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Buna!
Expertii spun ca fondul de ten cel mai bine se aplica cu mana!
Iti las un video in care iti arata pas cu pas cum se aplica, nu trebuie sa folosesti neaparat aceleasi marci, dar e bine sa stii aplicarea lor!
http://m.youtube.com/watch?v=tZ1ObSLcKpE
Imi place intotdeauna sa folosesc un fond de ten de marca, intotdeauna, indiferent de varsta noi femeile mereu vom avea probleme cu tenul de aceia trebuie sa avem grija de fata noastra!
Am folosit pana acu 3 fonduri de ten, am ramas incredibil satisfacuta de ele, dar normal depinde de marca mereu si intotdeauna ramai foarte satisfacuta de un anumit fond de ten.
Cel mai bun mi s-a parut acord perfect de la l'oreal, dar cu tot ce-i bun zgarie buzunarul!
http://www.loreal-paris.es/maquillaje/rostro/accord-perfect.aspx
Acest fond te ten este foarte bun si chiar accesibil!
http://www.google.es/......tp?/search
Iar cel de-al treilea :
http://www.google.es/......tp?/search
Sper sa gasesti fondul de ten perfect pentru tine!
Avon si oriflame mi se par produse chinizaresti la pret mare! am fost reprezentat si sincer stiu ce vorbesc!
O noapte placuta iti doresc!

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu folosesc de la l'oreal,, accord parfait,, si sunt multumita

| Bondarel99 a răspuns:

Cel de la vichy normateint are acoperire foarte mare si e perfect pentru tenul gras/acneic, absoarbe sebumul si da un aspect mat.Ti-l recomand cu caldura.
Nu te poti astepta ca cele de la avon sa acopere cosurile, nu au cum...

| DayByDay a răspuns:

Buna ^^ eu folosesc fondul de ten de la Yves Rocher, "Zero Defecte".

http://www.envy.ro/......die-103891

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi recomand de aici,
http://www.produsecosmetice.ro/fond_de_ten-c37.html
Te pup!

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Încearcă întâi să-ţi tratezi problema cu (,) coşurile şi petele.
Degeaba foloseşti un fond de ten scump, de calitate şi cu putere mare de acoperire dacă ai coşuri şi pete rămase.
PLUS că, dacă foloseşti DOAR un fond de ten e normal să nu se vadă cine ştie ce diferenţă, mai ales dacă ai probleme cu (,) coşurile, pete roşiatice ş.a.m.d.
Încearcă să-ţi exfoliezi faţa mai întâi cu o cremă specifică, să ţi-o hidratezi, apoi aplică în "zonele problemă" un corector de calitate.
Zonele problemă = zonele care au coşuri, pete roşii, vase vizibile, cearcăne, cicatrici, etc.
După, poţi aplica fondul de ten, apoi o pudră pentru a face machiajul să-ţi stea peste zi.
E bine ca înainte de toţi paşii să foloseşti un primer pentru faţă, o cremă specială care îţi face machiajul să dureze pe parcursul unei zile întregi fără probleme.
După poţi aplica un bronzer, blush etc., dar nu e neapărat nevoie. Însă, acestea din urmă îţi fac faţa să pară mai vie, mai conturată.
Iar de aplicat, cel mai bine e să-ţi cumperi o trusă de machiaj şi să foloseşti pensulele disponibile. (Pentru început nu-ţi trebuie una mare, găseşti şi mai mici, cu pensulele de bază, sau, am impresia că le poţi cumpăra şi la bucată).
Pentru aplicarea primerului, a fondului de ten, a corectorului, a pudrei ş.a. e cel mai bine şi corect să foloseşti pensule de machiaj. Ai mai mult control faţă de atunci când foloseşti un bureţel de machiaj + aplici mai puţin deci scapi de acel aspect de faţă tencuită & nu te murdăreşti pe mâini.
Însă trebuie să le cureţi bineînţeles.

Răspuns utilizator avertizat
| Tzukushi a răspuns:

Buna, citeste experienta mea personala cu fondul meu de ten preferat

http://mariabeautytips.blogspot.ro/......u-ten.html

| Tzukushi a răspuns:

Hey!

eu folosesc urmatorul fond de ten pentru ten gras si de care sunt foarte multumita

http://www.sfaturilemariei.com/......in-review/

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, eu am o piele foarte sensibil cand vine vorba sa aplic pe ea un fond de ten, dar ma bucur ca in sfarsit am gasit de la Paese produse ce nu au nici un efect negativ.
https://www.paese.ro/fond-de-ten-145

| BeautyOfWeb a răspuns:

Si eu folosesc fondul de ten zero defecte de la Yves Rocher, e foarte bun; eu inainte de a ma da cu fond de ten ma dau cu crema, vezi tu cum faci, bafta :*

| Andrutzzzza a răspuns:

Eu nu prea folosesc fond de ten, ci creme date de dermatolog. Ar trebui sa încerci sa mergi la dermatolog. Nu toate fetele avem tenul la fel. Insa cand este nevoie eu folosesc un simplu corector de la ColorTrend si se aplica astfel : dai in zona care are nevoie de corectare si apoi il intinzi ușor nu apasa ca nu e nevoie, insa cea mai buna soluție e sa mergi la dermatolog. Iti va explica totul. Si apropo mie dermatologu
Mi-a dat si nume de mancaruri si băuturi care trebuie sa le evit pentru a nu mai apărea costuri. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| vreauTotulSauNimic explică (pentru Andrutzzzza):

Eu merg la cosmetica din vara. happy Nu mai am atat de multe cosuri, decat cateva, cum e si normal la adolescenta.Cel mai mult a ramas pielea un pic rosie in locurile unde aveam acnee si de-aia.

| beibiisweet a răspuns:

Affinitone e foarte bun (cel normal nu cel 24h)

| est a răspuns:

Hei! Eu folosesc L'oreal, Accord Parfait are o acoperire foarte buna si textura usoara. Atunci cand aplici fondul cu buretele poti inainte sa uzi buretele si sa il storci vei avea pielea mai hidratata.

| Cristiana0000 a răspuns:

Buna.Eu am avut probleme cu tenul si am folosit si mai scumpe si mai ieftine.Imi place Vichi, Mac, Sephora, sunt foarte bune.Cel mai bine le aplici cu mana, dar iti trebuie si o baza inainte de aplicarea fondului.Pentru rezultate OK, Mac-ul ti-l recomand, chiar daca este putin mai scump 170 de lei. Sper ca ti-am fost de ajutor.Pup

| lollycy a răspuns:

Buna eu folosesc fond de ten Affinitone de la Maybelline New York si e foarte bun si nici nu costa exagerat de mult..eu il cumpar din farmacii..la unele costa 33 de lei la altele 25 depinde happy