| LilVmp a întrebat:

Heii TPU, vreau si eu va rog frumos un tratament pentru cresterea parului, si unu pentru cresterea unghiilor (daca se poate naturale, nu produse.). Multumesc. Dau funda:*

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Uleiul de măsline este soluţia şi pentru tenurile ridate şi uscate. Se recomandă masca cu ou, miere, ulei de măsline şi fructe de sezon. Se amestecă un ou crud bătut cu o lingură de miere şi o lingură de ulei de măsline. Se adaugă suc de fructe şi se aplică pe faţă 20-30 de minute. Se curăţă cu apă călduţă.

Şi unghiile pot beneficia de proprietăţile benefice ale uleiului de măsline. În cazul în care cuticulele îţi dau bătăi de cap, iar unghiile sunt fragile, se rup şi se exfoliază foarte uşor, uleiul de măsline îţi poate fi de un real folos. Este foarte simplu: înmoi unghiile timp de 30 de minute în ulei de măsline.

Pentru unghii mai puternice se poate încălzi uşor o cantitate suficientă de ulei de măsline (să fie doar călduţ, nu fierbinte) şi se vor ţine unghiile cufundate în ulei aproximativ 15 minute. Se face acest tratament zilnic, o saptamana.
Pentru par, este bine sa faci o masca : 1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| misterioaѕa a răspuns:

Http://www.TPU.ro/......u-funda_2/
(pentru creşterea părului)
http://www.TPU.ro/......-funda-pe/
(pentru creşterea unghiilor)

| aligru a răspuns:

Ulei de ricin pentru cresterea parului. Te speli pe cap si apoi aplici uleiul de ricin pe par. Poti chiar sa faci o masca cu ulei de ricin, vit A capsula( spargi capsula) si ou!
Pentru unghii ulei de masline, il incalzesti, nu prea tare, cat poti suporta tu sa stai cu mainile in el.E si pentru intarirea unghiilor.
Succes!