| ashley26pink a întrebat:

Hello! Ce pot sa fac sa scap de cosuri? Ma simt cam prost acum ca sunt singura fata din clasa care are cosuri, si vreau sa scap de ele cat mai rapid. Am cam peste tot, si as vrea sa stiu daca cremele Dermovate, Nidoflor, Retin-A, crema de galbenele sau o crema cu galbenele si vitamine sunt bune. Care este mai bun? Inafara de renumita crema Zinerit. As vrea ceva ca sa scapt de cosuri pana vineri. Multumesc Anticipat! :*

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu te astepta la minuni. Daca aceasta problema la tine este mai veche, n-ai cum sa scapi de tot de cosuri pana vineri, insa vei putea sa mai ameliorezi aspectul pielii tale pana atunci. In afara de Zineryt, eu zic, ca Retin-A este cel mai bun. Dar cu siguranta vei putea afla acest lucru, doar dupa un consult dermatologic. Trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

| AnaBejenaru a răspuns:

Nu poti sa scapi asa de repede, eu am folosit zinerit si acum am o fata super perfecta. la mine merge

| Puf a răspuns:

Eu una stiu ca zineritu e bun, iti spun deoarece folosesc si ma ajuta enorm de mult. Si crema de galbenele e f buna, insa nu trebuie sa aplici prea multa crema pentru ca ti se ingrasa tenul.

| GrEeNHeArT a răspuns:

Sincer eu nici acum nu am cosuri la 13 ani dar ce pot sa iti spun e doar ca ar fi mai bine pentru tine sa te duci la un spital de dermatologie si asa poti afla mai bine cu ce creme poti sa iti dai... si nu este bine sa te increzi in orice creme sau sa folosesti mai multe creme. stiu asta de la o colega care are mult mai multe cosuri decat avea la inceput. adica inainte sa foloseasca creme ...si se decojeste pielea foarte repede deci te sfatuiesc sa consulti un medic specialist mai precis un medic dermatologic

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Pai ai putea sa iei Nivea.Sunt cate doua(unul il folosesti inainte sa te speli pe fata, iar altul dupa). Cumpare-le, pe mine m-au ajutat.

Sa-ti zic unde le gasesti, in diverse magazine de cosmetice, de fapt nu mai stiu numele lor exact, dar stiu ca amandoua avea un lichid albastru inauntru.

Daca ma gandesc mai bine sa numeau Nivea Clean Deeper si Nivea Stay Clear.

Sper ca te-am putut ajuta si spor la treaba incontinuare happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste ceai de musetel, pe mine m-a ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zineryt si apa oxigenata eu am folosit asa si mi-au trecut in plus nu ramane pete rosii nu stiu daca isi face efectu imediat dar in 2, 3 saptamana ai sa vezi ca dispar

| noname_9667 a răspuns:

Pai.si eu aveam aceeasi problemaa.deci eram plinaa de cosuri

si apoi m`am dat cu zeama de lamaie.in fiecare searaa

si cu crema CUTADEN in fiecare seara...se face ca o masca.

si acum am multttt mai putine

sper ca te-am ajutat... pupici:*:*:*

| AlexandraNicoletaa a răspuns:

Poi sa stii ca nu scapi repede. Poti incerca cu zinerit. Sau iti poti face o masca de terci de ovaz.Pe bune! Am incercat si in scurt timpam scapat de cosuri!