| callmeprincess a întrebat:

Hello
de cand eram mica(adica dupa ce mi sau schimbat toti dinti pe la 9-10 ani (acum am 14 ) am avut probleme cu culoarea acestora...
nu inteleg ori cat mas spala tot asa sunt :GALBENI :-&
am incercat de multe ori lucruri naturalee care cica "albesc dinti". lamaie la greu bicarbonat etc dar NU AU NICI UN EFECT (la mine)
si mentionez ca am pe dinti din fata pete albe (asa cum cred ca ar trebui sa fie toti ) ma spal pe dinti in fiecare dinti si NU AM NICIO CARIE.
am fost la dentist si am inteles ca abia la 16-17 ani poooooott sa mii albesc. cred ca o sa innebunesc nu pot sa mai stauu inca 3 ani cu dinti astia rolling eyes
DE CE NU pot acum?
sau daca stiti pasta speciala. nu colgate 3d white bullshit NU MERG astea
ceva mai puternica sa-mi faca si mie toti dinti de aceeasi culoare siii AALLBBI love struck
FUNDITA :*

2 răspunsuri:
| PinkkRosee a răspuns:

Buna!
Poate fi de la lipsa de calciu.
Eu folosesc Blend-A-Med și am constatat ca după câteva spălări, dinții încep sa se albească ușor-ușor.
Uite un pont: o data la 4-5 zile, pune pe periuța de dinți cam un bob de Bicarbonat de sodiu(nu e scump, seamănă cu sarea de bucătărie-o punguță costa cam 2 lei), după care spala-te cu pasta ta de dinți.In plus,poți sa pui pe o bucățică de pânza sau chiar pe periuța de dinți zeamă de lămâie(nu foarte multă,câțiva stropi), cu care freacă-ți ușor dinții.
>Sfat:Nu exagera cu spălatul cu bicarbonat și zeamă de lămâie, deoarece gingiile se pot răni foarte ușor(am pățit-o și eu).
*Cel mai bine ar fi sa discuți cu un dentist iar el îți va spune cel mai bine ce ai de făcut.
>Sper ca te-am ajutat măcar un pic.Pa-pa! happy.

| KidBugsBunny a răspuns:

1. daca nai manca multe prosti asa cum facem toti (eu nu zic sa nu mananci, da mai putin cu ratia cum zice o vorba romaneasca) 2. Daca te speli pe dinti da te speli calumea (incerca sus jos stanga dreapta in acelasi timp) daca ar de fiecare data dupa fiecare masa care include chiar si o punga de chipsuri. Spalate si fa cum ti-am zis si o sa vezi ca o sa ii ai albi