| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Fiind vorba de indepartarea parului din zona intima si perianala, am folosit de la lama la ceara. Ideea e ca, eu sunt paralel cu lama, pur si simplu nu am "talentul acela nativ " laughing de a putea sa o folosesc cum trebuie. Ceara am utilizat-o doar pe linia bikinilor si am sa incep de saptamana viitoare am sa incep ipl-ul pe linia bikinilor dar, de restul nu prea stiu cum sa ma ocup. Ma gandeam la crema depilatoare dar din cate stiu, nu e ok in zonele acelea. Am fost si la salon dar sunt genul de persoana al carui par creste repede si sa dau 40-50 de lei o data la 3 sapt. e putin exagerat.Voi ce folositi? Sau cum procedati?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Ipl-ul este cel mai bun, initial am fost la salon apoi mi-am cumparat personal si nu as mai face cu nimic altceva pe viitor

| Xalion a răspuns (pentru Felys):

Dar din cate stiu nu e ok sa fie folosit direct pe zona genitala ca e prea sensibila pielea sau poate fi folosit?

| Felys a răspuns (pentru Xalion):

Eu imi dau peste tot si crede-ma ca nu am patit nimic, doar ca am scapat de parul nedorit

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Creste repede in 3 saptamani?
Pai asta creste foarte normal, ca asa mergem toate fetele la epilat, iar pretul nu-i deloc exagerat.
In cazul tau, vad ca ai endometrioza, ceea ce iti limiteaza optiunile de epilare: cu ceara, sau cu aparatul de ras, cremele epilatoare fiind excluse in cazul tau, ca-ti pot afecta, problemele de sanatate, deja existente.

| Xalion a răspuns (pentru Violleta2022):

Endometrioza nu ma afecteaza in niciun fel laughing Endometrioza e pe interior, parul pe exterior. Nu vad legatura in ceea ce spui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xalion):

Cremele depilatoare reprezinta o metoda rapida de a scapa de firele de par nedorite, insa trebuie folosite cu masura, atrag atentia medicii dermatologi.
Daca sunt practice, nu inseamna ca sunt si sanatoase.
"Anumite creme contin o mare cantitate de uree, altele derivati sulfurati", avertizeaza doctorul Isabelle Gallay, citat de destinationsante.com.

Crema dizolva parul, dar si stratul care protejeaza suprafata pielii.
Alte creme ataca chimic celulele de par, dar si pielea.
Acestea din urma categorie de creme prezinta, de asemenea, risc de toxicitate.
Este indicat sa nu fie utilizate in mod regulat, mai spune medicul.
Mai mult, nu este recomandata utilizarea lor de catre femeile gravide si niciodata pe fata.

| Xalion a răspuns (pentru Violleta2022):

Cremele epilatoare nu penetreaza in primul rand pielea, ci il ard la suprafata. In al doilea rand, radacina ramane intacta, la fel cum ai folosi lama de ras. Daca ar penetra pielea si ar ajunge atat de departe incat sa arda firul din radacina, lumea nu s-ar mai epila pentru ca durata de timp in care parul ar iesi din radacina ar fi aceeasi ca cea pe care ceara o produce in schimb, crema arde doar ce e iesit din piele, de aceea dupa 2-3 zile e la loc. Ps. E "pe care " nu care.