| silviu98adi a întrebat:

Help me! Am 15 ani, sunt baiat si mi se ingrasa parul foarte repede. Deci ma spal azi dimineata si maine cand ma trezesc nici nu pot sa-l ating la cat de uleios este. Ma spal pe cap cu NIVEA for men de ceva vreme... credeti ca este din cauza samponului?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca poate fi incriminat, in exclusivitate, samponul folosit.O cauza probabila ar fi stimularea secretiei de sebumm a glandelor sebacee ale pielii capului prin spalari/degresari zilnice.Alta cauza probabila, data fiind varsta ta, ar fi de natura hormonala (hormonii androgeni-testosteronul).
Fososecte un sampon antiseboreic, nu consuma mancaruri grase, iuti sau cu prajeli, evita alcoolul, cafeaua, ciocolata, odihneste-te suficient, fa miscare.

| silviu98adi explică (pentru alessia5158):

Imi poti da niste exemple de sampoane speciale pentru par gras? am auzit ca HIMALAYA este destul de bun...

| alessia5158 a răspuns (pentru silviu98adi):

Cu parere de rau, nu-ti pot recomanda niciun sampon de acest tip(nu am avut "problemele" tale).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te poate ajuta,
http://www.topsanatate.ro/articol/remedii-pentru-parul-gras-21325.html
Te pup!

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Poate fi din cauza samponului.
Te sfatuiesc sa te speli fara sampon.
Uzi parul, adica iei murdarua din el, apoi iei in palme suc de lamaie cat cuprinde, uzi cu el parul, adica sa fie ud-ud, apoi cu mai mult suc masezi scalpul.
Astepti 5-6 min si clatesti cu apa la temperatura camerei, adica nu mai calda, eventual racoroasa si iti infasori capul (doar partea in care e par laughing )intr-un prosop CURAT, pana se usuca ff bine.
Metge si la fete si la baieti
Funda?

| CatalinaKaty a răspuns:

Buna! Este recomandat ca samponul sa fie schimbat odata la 3 luni! Deci e din cauza samponului, sau poate gresesti cand il aplici; recomandat e sa folosesti cat de putin poti, ca sa eviti excesul care duce la ingrasare big grin. Sper ca te-am ajutat.

| buburutza0431 a răspuns:

Hello! Poate ai alergie la el! Nivea este un sampon bun(il foloseste si fratele meu) si nu este de la el.Du-te cu samponul la farmacie sau la doctor si vezi ce iti recomanda! Funda? big grin

| silviu98adi explică:

Alte pareri?

| Ligii a răspuns:

Trebuie sa schimbi samponul cu un sampon delicat care nu iti degradeaza atat de mult parul incat grasimea glandei sebacee arunca grasimea deja produsa. Un sampon delicat trebuie sa aiba (pe primele locuri) ingredientele urmatoare : BETAINE sau COCOBETAINE sau Cetomacrogol....nu trebuie sa existe Sodium Laureth Sulfate sau Sodium lauryl sulfate (sau asemanatoare)... sper sa iti fiu de ajutor!

| Elly1995 a răspuns:

Incealca sa-l schimbi daca nu da rezultate mergi la farmacie si spune-le ce ai si poate iti vor da ceva