| TJohannaB a întrebat:

Hey! Am 1, 54 m si 45 de kg si totuși par grasa, adică nu la burta, abdomenul il am destul de plat, dar la picioare sunt grăsută, ce as putea sa fac.
Funda.

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

La ce raspunsuri te astepti?
Incearca sa tii regim. E primavara, vara se apropie pe zi ce trece, parca din ce in ce mai repede. Manaca fructe, legume, salate...
Ezita sa mananci carne si alte produse cu multe calorii. Nu spun sa nu mananci, spun sa le eviti cand nu-ti sunt necesare.
Asta e partea intai.
Partea a doua consta in sport. Incearca sa faci putin sport cand vii de la scoala. Pune o melodie care te motiveaza si fa genoflexiuni, flotari, abdomene etc.
Incearca sa cresti numarul lor pe zi ce trece.
Mai pe seara, incearca sa dai o plimbare in aer liber.
De exemplu, in parc. Du-te in parc, te plimbi in mare parte, dar faci si putin jogging.
Dupa ce te obisnuiesti cu programul, incearca sa te inscrii la un anumit sport (Basket, handball, arte martiale etc.)

Iti urez succes! Fii optimista. Vei reusi!

| TJohannaB explică (pentru Just4Joker):

1. Încerc cat de mult posibil sa evit dulciurile.
2. Fac genofleziuni (cam 30 pe zi).
3. Sunt la arte martiale (karate). Este bine?

| Just4Joker a răspuns (pentru TJohannaB):

E perfect. Incearca sa eviti si grasimile, nu doar dulciurile.
O funda primesc si eu?

9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cum poti sa pari "grasa" la 45 de kg.
Nu prea stiu de ce fetele doresc sa arate ca niste scrumbii, fara forme si costelive.
La varsta ta, esti in crestere si trebuie sa te alimentezi in mod normal, consumand atata proteine animale, cat si multe fructe si legume, pentru a avea energia necesara pentru invatat si pentru ca fizicul tau sa se dezvolte corespunzator.
Este bine ca faci sport insa nu te vitregi la mancare, in opinia mea esti slaba, in raport cu inaltimea.
Fii fericita ca esti sanatoasa si acesta este lucrul cel mai important.
Multa sanatate si o viata cat mai frumoasa si implinita.

| TJohannaB explică (pentru mariana):

Da, cum am spus la abdomen da, dar la picioare NU si nu stiu ce sa mai fac.

mariana
| mariana a răspuns:

Conformatia picioarelor tale este asa, sunt mai pline, mai musculoase, asa ca, nu prea ai ce face, facand mai multa miscare, va creste volumul muscular.
De aceea ceace ti-am spus in primul raspuns, trebuie sa accepti ceea ce nu poti modifica si sa te placi, asa cum esti tu pentru ca, sunt convinsa ca, arati foarte bine si nu trebuie sa-ti faci griji.

| anonimg a răspuns:

Sa cauti sa renunti la carne cat de mult posibil, iar baza meselor sa fie din cereale si verdeturi.
Sa mergi cat mai mult pe jos.

| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite aici cateva reguli usoare de alimentatie, pentru a te mentine in forma: http://fetelestiu.ro/......lei-bilic/

| danysasuke7 a răspuns:

Daca ai avea o poza ti-as spune ce sa faci, daca te referi la coapse nu mai manca grasimi mananca vegetal, soia de ex. e buna

| TJohannaB explică (pentru danysasuke7):

Nu, cred ca am celulita, dar totuși pielea nu se strânge, nu se lasă.