| Marina1000 a întrebat:

Hey.As vrea sa ma vopsesc blonda pentru prima oara.E de ajuns sa cumpar o vopsea normala sau mai intai trebuie sa ma fac cu decobes sau altceva? Eu am parul rar si subtire.Nuanta de blond estompeaza faptul ca este rar sau mai tare il scoate in evidenta? Am ochii verzi si sprancenele sunt un fel de blond spre gri. Astept pareri happy

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi mai multe sugestii aici, http://www.lyla.ro/tunsori/
Ia în calcul și vopsitul la salon.
Pa, pa.

| trăncănici a răspuns:

Stai vreo 3 zile nespălată la cap, apoi te decolorezi cu bleach.Repeţi operaţia după 2-3 săptămîni.se deschide doar din bleach. dacă eşti brunetă, repeţi operaţia din 3 în 3 săptămîni.vei putea fi şi ff blondă.

| Marina1000 explică (pentru trăncănici):

Ce e bleach?

| Bondarel99 a răspuns (pentru trăncănici):

Tu gandesti ce scrii?

| Bondarel99 a răspuns (pentru trăncănici):

Pentru inceput iti spun ca daca ai parul fin si subtire si vrei sa te faci blonda...o sa ai parul si mai subtire si risti sa-l distrugi de tot laughing pentru ca vopseaua blonda presupune de fapt decolorare(cu 3-4 tonuri depinde de alegerea ta).
NU trebuie sa-l decolorezi inainte cu pudra sau alte chestii din astea extreme pentru ca atunci chiar nu vei mai avea ce sa vopsesti.Ia-ti o vopsea care deschide 3-4 tonuri(palette, garnier, wellaton) neaparat sa fie blond cenusiu ca sa nu te trezesti cu nuante portocalii si poti sa te faci linistita daca respecti indicatiile de pe cutie.
Alege o vopsea normala...ai grija mai intai sa faci testul de alergie pentru ca mie de la wellaton mi-a cam cazut multicel par, dar cu garnier nu am probleme, oricum depide de la persoana la persoana.
Cred ca ti-ar sta bine blonda, nu vad de ce nu, si daca nu iti va placea poti oricand sa revii la culoarea ta naturala si gata.

| trăncănici a răspuns (pentru Marina1000):

Decolorant de păr

| trăncănici a răspuns (pentru Bondarel99):

Aşa spun coafezele, ca să e facă să apelezi la ele

| Kasia a răspuns:

Daca nuanta ta initiala e inchisa trebuie sa folosesti intai un decolorant. daca esti blonda doar ca e un blond mai inchis cred ca merge daca aplici direct vopsea.

| IloveME a răspuns:

Pentru prima data ca sa-ti faci culoarea mult dorita iti recomand sa te duci la coafor! dupa iti poti cumpara tu vopselele dupa culoarea dorita si sa te vopsesti acasa!
Parul rar, ramane tot rar indiferent de culoare! incearca sa te tunzi o tunsoare in scari ca sa ai mai mult volum la par!