| bombonika1799 a întrebat:

Hey,care este ritualul vostru de intretinere al tenului,adica de dimineata,seara va spalati pe fata cu un anumit sapun sau va dati cu o anumita crema masti etc., sper ca ati inteles despre ce vb.Am tenul sensibil si as vrea sa stiu cum sa il ingrijesc,deoarece am si probleme cu acneea, voi ce folositi?

6 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

In primul rand,gelul de curatare special pentru tenul tau este sfant,eu de exemplu folosesc un gel de la herbosophy pentru ten gras-acneic,asta dimineata,dupa care aplic o crema pentru bebelusi,pentru iritatii e de fapt, dar mie imi face foarte bine tenului nu mai stiu cum se numeste ma rog e o cutie gri de plastic cu eticheta rosie, ambele le gasesti in farmaciile sensiblu, dimineata mai dau si cu ceva crema de ochi, dar mai rar.Seara,dupa ce ma demachiez cu demachiantul de la garnier cu ulei de masline foarte bine, ma spal cu acelasi gel, dau cu lotiune tonica pentru puncte negre si uneori, dau si cu ulei de ricin combinat cu ulei de masline las sa actioneze 10 minute, iar apoi clatesc cu apa.Masti nu pot spune ca le aplic regulat, dar imi fac una pentru puncte negrehttp://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS0uE si cu argila

| Kasia a răspuns:

Dimineata ma spal cu un gel de curatare de la L'oreal pentru ten sensibil.
http://www.google.ro/......tp?/search

acesta.
Apoi folosesc apa de trandafiri Naturalis si dupa ma dau cu o crema cu SPF maxim de la Aslavital.

Seara ma demachiez in felul urmator:
Lotiune micelara L'oreal din aceeasi gama cu gelul.(o folosesc de 2 ori)
Apoi spal tenul cu gel de curatare(cel de dimineata) dupa care folosesc lotiune tonica de la L'oreal din aceeasi gama.
Nu aplic nicio crema seara.
O data pe saptamana dupa ce m-am spalt cu gelul de curatare(seara) aplic si un scrub de fata.
Masti imi fac de obicei de 2 ori pe saptamana(cu argila si apa de la robinet sau cu galbenus de ou.)
In legatura cu acneea ar trebui sa te duci la medic(asa e cel mai bine pentru tine...de obicei oamenii nu stiu sa-si trateze singuri problemele medicale) si sa folosesti in paralel produse destinate tenului sensibil(cel mai bine ar fi sa le iei din aceeasi gama-se completeaza reciproc).
Sper ca te-am ajutat.

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Eu nu am ceva anume sa folosesc dat am preparat in casa o solutie cu alcool medicinal si frunze de crin cu care ma fac pe fata o data sau de doua ori pe zi.aceasta solutie are rolul de a indeparta impuritatile, de a lasa tenul fin si mai ales e buna in tratarea cosurilor deoarece le usuca, te indemn sa incerci!

| bombonika1799 explică (pentru GaBrIeLa1994):

Cum se numeste solutia?

| GaBrIeLa1994 a răspuns (pentru bombonika1799):

Nu are o denumire.eu ti-am zis cum se prepara

| elena999 a răspuns:

Dimineata ma dau cu un gel de fata numit Avene Cleanance Gel. Apoi ma dau cu Zineryt si dupa 10-20 de secunde cu o crema numita Metrocreme.Pe la 8:30 iau un antibiotic numit Minoz Mr si pe la 11-12 noaptea iau Zinc.Inainte sa ma culc, ma dau cu un fel de masca alba preparata in farmacie(nu stiu daca are un nume)