| Bianca298 a întrebat:

Hey
Cum sa imi ingrijesc fata si de asemenea, ce produse sa folosesc pentru a preveni aparitia cosurilor si a punctelor negre si pentru a avea un ten fin si curat?

14 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Produsele se aleg in functie de ten. Trebuie in primul rand sa te demachiezi in fiecare seara (chiar daca nu t machiezi) e cel mai important, apoi sa te demachiezi dimineata si sa folosesti o crema hidratanta odata pe zi. Odata pe saptamana poti apela la un exfoliant din comert sau home made si o masca. Asta e ingrijirea de baza, depinde si ce probleme ai, daca ai tenul gras de exemplu dupa demachiere poti folosi o lotiune tonica.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Hello!
Eu ma dau pe cosuri cu alcool iodat.Nu ai cum sa le previi,odata si odata tot apar.
Dupa ce ma spal pe fata seara, uneori ma dau cu crema hidratanta alteori nu, depinde cum am chef.
Dimineata insa, chiar daca dau numai cu apa pe fata, ma dau cu crema fiindca nu stiu de ce mi se usuca fata chiar si de la apa.
Poti sa iti faci si o masca exfolianta.(gasesti in brosuri)

| michelia a răspuns:

Depinde ce virsta ai si ce fel de ten.
Regula de baza este sa folosesti un demachiant adecvat atit dimineata cit mai ales seara ( chiar si in timpul zilei daca simti tenul incarcat).
Daca ai tenul gras, dupa ce te demachiezi folosesti si o lotiune tonica.
Aplici apoi o crema hidratanta, mai ales iarna.
Iti recomand produsele romanesti, mai ales cele de la Elmiplant sint foarte bune ( se gasesc la plafar, toata gama).
Saptaminal fa un gomaj cu o crema de gomaj sau cu banalele tarite de griu. Asa iti vei elimina celulele moarte si unele din punctele negre.
succes! happy

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru michelia):

Si varsta ..cam de pe la cat ar trebui sa iti ingrijesti tenul?

| michelia a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

De cand incepi sa te machiezi obligatoriu, chiar daca ( din nefericire) ai 12 ani. Si ma refer la demachiant in primul rind.
Crema hidratanta de pe la 16 ani e ok, iar iarna neaparat.
Foarte bine ca nu folosesti sapunul, intr-adevar usuca fata. Pentru cosuri ai grija cu alcoolul iodat, poate sa arda.
Ai incercat cu crema de la Avene din farmacii?
Daca ti se usuca fata de la apa ai un ten foarte uscat. Si eu am tenul uscat si doar odata pe saptamana ma spal cu apa si sapun lichid. In rest doar demachiant si crema.
Poti sa-ti iei spray cu apa termala ( de la Avene, Vicchy etc) si cind te simti deshidratata pulverizezi apa aia pe fata.Sint si sprayuri de poseta si mai mari. Eu mai ales vara il folosesc pentru fata si brate.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru michelia):

Ideea e ca pielea mea a fost din totdeauna asa, exceptand gradinita.Cred ca, cam de prin clasa a IV-a am inceput sa ma dau cu crema pe fata, fiindca ma spalam si cu apa si spaun si se usca chiar tare.Si acum fac le fel: apa,sapun-seara sau uneori adaug si crema de galbenele, dar ma enerveaza dimineata ca imi luceste fata si dupa ce ma clatesc ramane lipicioasa.
Numai dimineata nu ma spal cu sapun pe fata, doar cu apa, dar totusi sunt boligat sa folosesc crema hidratanta(folosesc de la oriflame, parca nu prea are rezultate)

| michelia a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Sapunul usuca, la fel si crema de galbenele folosita regulat.
Da-te cu demachiant in loc de apa si o sa vezi ca uneori nici nu mai simti nevoia de crema. Ia-ti o crema pentru virsta ta de la Elmiplant ( e vreo 15-20 de lei cred) in loc de cea de la oriflame. E suficient de buna.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru michelia):

Deci nu are nimic, daca ma spal pe fata numai cu apa? Pot sa folosesc o crema dupa?

Si chiar habar n-aveam de chestia cu demachiantul, nu imi afecteaza tenul, nu? Credeam ca se foloseste strict pentru machiaj.Multumesc.

| michelia a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Mai buna decit apa e demachiantul, asta e ideeahappy. Apa cu sapun o data pe saptamana.

| xBya a răspuns:

Simplu si practic : te speli everyday cu un sapun Dove pe fata. N`are rost sa te complici cu j'de mii de creme, lotiuni, masti.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru xBya):

Uite-ma! Aici exemplul viu! Inainte ma spalam cu Dove, cu toate ca ar fi trebuit sa imi lase pielea fina, mi-o usca, imi apareau niste fasii albe pe fata ca sa le zic asa.Din cauza asta trebuia sa ma dau cu crema pe fata in fiecare dimineata.

| xBya a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Nu e vina sapunului ca ai tenul uscat si deshidratat. Daca era asa cand il foloseai, era asa si inainte sa-l folosesti. Nu a cerut hidratant, a cerut ceva ce sa previna cosurile. Nimeni nu spune ca nu poate folosi si altceva pe langa sapun, eu il recomand din propria experienta; nu zic chestii la nimereala.
Oricum, mai bine un sapun si`o crema hidratanta, sa zicem, decat masti peste masti, solutii de nu stiu care, etc.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| GoldVali a răspuns:

Demachiaza-te si ai grija sa nu stai cu fond de ten prea mult timp pe fata ( iti usuca fata si mai faci si cosuri).
funda?happy