| Iionela23 a întrebat:

Hey! Sunt pe clasa a 7 a si nu am multe imperfecțiuni pe ten doar as vrea sa nu se vada pistruii. Am 12 ani dar in octombrie împlinesc 13 ani. As vrea sa ma dau cu bb cream si pudra, putin rimel, luciu de buze. Vreau sa dau putină luminozitate tenului meu. As putea sa ma dau? O sa imi strice tenul? De la ce vârstă credeti ca ar trebui sa folosesc bb cream/fond de ten? Funda :*

Răspuns Câştigător
| Iyulia3712 a răspuns:

Si eu am inceput sa folosesc BB si rimel tot dintr-a 7 a (aka anul trecut) si recunosc, ma facea sa arat mai bine, dar dupa vreo cateva saptamani de purtat zilnic, am inceput sa ma dau din ce in ce mai rar si sa inlocuiesc BB-ul doar cu pudra si deloc rimel. Adica e foarte obositor sa te demachiezi intodeauna si mai ales cand e cald, simteam ca am fata slinoasa de la BB (acum poate o sa zici ca e din cauza produsului, dar crede-ma ca nu e asa, l-am luat de la Sephora si am dat 1 milion jumate de 30 sau 50 de ml, nu mai stiu exact) asa ca, eu te sfatuiesc sa mai aștepti si nu iti mai fa griji din cauza pistruilor, mie mi se par ok. Si mai ales daca ai putine imperfectiuni pe ten (asa e si la mine, am doar cateva mici cosulete pe frunte si foarte rar imi apare unul mai mare) atunci chiar nu are rost sa incepi de pe acum. Eu am renuntat in cateva luni (4 cred) la BB si la rimel si ma dadeam doar cu putina pudra pe frunte si pe obraji. Deci nu merita deocamdata, mai asteapta macar pana la liceu, si nici macar atunci nu te da zilnic. Aa si cat despre luciul de buze, mai bine incearca un balsam de buze incolor cu o aroma mai dulceaga (pepene, capsuni, zmeura, chiar si ala de migdale miroase genial) si crede-ma ca o sa iti fie mult mai util. Succes :* happy

2 răspunsuri:
| Cristinaaa57 a răspuns:

Asta foloseam eu in clasa a 9arolling on the floor.eu zic ca de la varsta asta nu prea e ok.nu recomand nimanui bb cream pentru ca la caldura se face...si iti curge pe fata cu tot cu pudra si nu mai ai ce face. foloseste un fond de ten, dar nu in fiecare zi.

| TanyaTanny a răspuns:

Ei bine nu ar fi recomandat sa te dai inca pana pe la 14-15 ani cel putin, iar chiar daca te dai te-as sfatui sa n-o faci prea des si mai bine foloseste bb cream caci nu e atat de dura cu tenul tau precum e fondul de ten. Daca spui ca pistruii sunt singura problema a tenului tau nu are niciun rost caci pe langa ca nu merita unora chiar li se par simpatici(de ex. mie :03).BTW sper ca ti-am fost cat de cat de folos.Bye! >big grin