| moustachelover a întrebat:

am 14 ani si as vrea sa stiu cam ce make up uri ar trebui sa folosesc. Foloseam doar putin fond de ten, corector, mascara si luciu de buze. De curand am dat comanda la e.l.f. pe site de niste produse. Adica un quad cu nuante naturale, o pudra, un kit de sprancene, niste pensule si luciu de buze. E destul? Ar trebui sa mi mai iau machiaje sau sunt prea multe? N o sa ma machiez zilnic, bineinteles dar, vreau sa stiu voi ce credeti. Multumeesc anticipat! happy

2 răspunsuri:
| MihaelaMiikii a răspuns:

Prea mult machiaj straight face Incearca doar gloss, putin rimel si parfumwinking ai doar 14 ani. Te pup

| nothinglefttolose a răspuns:

Eu zic asa : cat mai putin posbili.

Fondul de ten, hai ca merge ca 'cica e baza de machiaj sau mai stiu eu ce.Parerea mea e ca daca n-ai nevoie,nu merita. Daca te dai,ai grija sa-l intinzi bine (preferabil cu un bucrete special ca sa se uniformizeze)

Pentru sprancene nu-ti lua nimic. Daca ai o forma frumoasa, nu merita sa le colorezi sau sa le tatuezi, mai ales de la varsta asta.

Sunt de parere ca rujul e un pic cam vulgar pe un chip tanar daca e intr-o nuanta mai puternica. Daca ti-e musai sa-ti iei ruj, ia-ti ceva in nuante deschise.Te sfatuiesc sa-ti iei mai bine un luciu de buze transparent sau colorat sau un balsam de buze colorant ( gasesti de la Nivea)

Machiaza-te cu ce iti place, dar nu prea mult.Nici blush-ului nu i-as vedea rostul.Nu da si tu in categoria celor care se machiaza ca niste ***. Incearca cuori cat mai naturale: roz,auriu, bej, maro, portocaliu.

P.s. Eu folosesc luciu de buze sau balsam colorant, rimel si uneori tus negru sau creion dermatograf ( tot negru)

Ai grija insa cand folosesti negru ( nu folosi prea mult)

Sper ca ti-am fost de ajutor.