| purplepanther a întrebat:

am incercat multe remedii pentru puncte negre si in special pentru porii care au un aspect neplacut. vreau sa stiu daca pori cu ajutorul unor remedii se pot vindeca si daca pot avea pielea ca inainte! merci anticipat kiss

Răspuns Câştigător
| LoveTenis a răspuns:

Nu mai ai nevoie de acele benzi pentru eliminarea punctelor negre, care sunt eficiente, dar destul de scumpe. Învaţă să ţi le faci singură!
Îţi trebuie doar un albuş de ou, o lingură cu suc proaspăt de lămâie şi un şerveţel de hârtie. Dar înainte de a pregăti benzile pentru puncte negre trebuie să-ţi pregăteşti tenul urmând aceşti paşi:

1. Demachiază-te şi curăţă bine faţa cu un produs special.
2. Foloseşte un scrub blând. Poate fi preparat în casă – de exemplu un scrub cu zaţ de cafea – sau cumpărat.

3. Fă o baie de aburi! Pune pe foc o oală largă cu puţină apă pe fund, iar când dă în clocot, aşază-te cu faţa deasupra ei şi acoperă capul cu un prosop. Rămâi aşa măcar cinci minute.
4. Aplică benzile făcute după reţeta de mai jos şi lasă-le să se usuce cel puţin 20 de minute.
5. Spală faţa cu apă călduţă, apoi aplică crema hidratantă.

Cum îţi faci singură benzile pentru puncte negre
1. Amestecă un albuş de ou şi o lingură cu suc proaspăt de lămâie. Bate-le bine până începe să se formeze o spumă.
2. Dintr-un şerveţel de hârtie rupe bucăţi de mărimea dorită. Îţi trebuie una pentru nas, una pentru frunte şi una pentru bărbie.
3. Înmoaie bucăţile de şerveţel în amestecul de ou şi lămâie. Trebuie să le lipeşti pe faţă imediat, altfel se usucă.

Asta e tot! În 20-30 de minute, când dezlipeşti benzile de pe faţă, ar trebui să se desprindă şi punctele negre.

Sau 3 remedii:
1. Lapte si suc de lamaie.
Aceste doua ingrediente sunt bogate in antioxidanti si asta va ajuta la curatarea porilor de toate impuritatile care pot genera crearea punctelor negre si a cosurilor. Substanta de curatare se prepara adaugand intr-un pahar de lapte cald cateva picaturi de suc proaspat de lamaie. Aplica lotiunea pe tenul curat si maseaza usor cateva minute, apoi las-o sa actioneze circa 10 minute. La final, clateste-ti fata cu apa caldut. Aceasta lotiune se poate folosi de fiecare data cand aveti nevoie sa scapati de punctele negre.

2. Iaurt si coaja de portocala.

Citricele pot face minuni pentru pielea ta, asa ca le poti introduce cu incredere in rutina ta de infrumusetare. Pentru a prepara aceasta masca, adauga doua linguri de coaja de portocala taiata marunt cu patru linguri de iaurt. Amesteca pana obtii o substanta omogena. Aplica pasta pe obraz si maseaza usor cu miscari circulare cel putin 2-3 minute. Aceasta amsca este excelenta si pentru tenul lipsit de vitalitate.

3. Malai si otet.

Aceste ingrediente pe care le poti gasi in orice gospodarie au un efect uimitor asupra tenului. Pentru a crea aceasta masca minunata, amesteca doua linguri de malai cu doua lingurite de otet. Aplica pasta pe fata si las-o sa isi daca efectul 15-20 de minute. Clateste apoi cu apa calduta. Vei vedea ca aceasta este una dintre cele mai eficiente solutii pentru a scapa de punctele negre.

| purplepanther explică (pentru LoveTenis):

Mersi mult...sunt sigura ca o sa-mi fie de ajutor:3big grin

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai puncte negre datorită porilor deschiși, băi de aburi, apeși pe zonele afectate cu pernițele degetelor, aplici comprese reci cu ceai de mușețel și aplici o cremă pe bază de gălbenele.
Pa, pa.