| NoName4573 a întrebat:

Am o problema grava (pentru mine). In ultimul an am crescut de la 1, 55 la 1, 60 desi mi se pare cam putin. De 3 luni nu am mai crescut decat foarte putin is la 1, 60 la jumate cum as spune. Imi este frica sa nu ma opresc din crescut pentru ca mama mea s-a oprit din crescut la 13 ani si eu am 12, intr-adevar seaman pe ea la corp si organism, ea imi spune sa s-ar putea ca acum sa ma opresc din crescut pentru un timp si sa incep din nou sa cresc... Dar nu stiu. Ar fi o modalitate sa fac cumva sa cresc pentru ca nu sunt sigura daca ma opresc din crescut sau nu... Oricum eu fata de mami, ea are 1, 53, intr-adevar ii scunda dar sa raman la 1, 60 mi se pare foarte putin :-( Help! Daca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| Cherilyn a răspuns:

Tatal tau ce inaltime are?
Bunicii si celelalte rude ale tale au o inaltime de peste 1, 65m?
Este important si regimul alimentar.
Cu cat mananci mai sanatos si faci sport, cu atat te vei dezvolta mai armonios. happy

| NoName4573 explică (pentru Cherilyn):

Pai tatal meu are 1, 71, bunicul meu 1, 67. Celalalte rude sunt intre 1, 60 si 1, 70, dar tatal meu ii cel mai inalt din familie, in rest rudele din partea mamei mele is intre 1, 55 si 1, 65 (are unchiumiu). Problema mea! Sportul! bine macar ca m-am invatat cu cercullaughing trebuie cumva s-o conving pe maicamea sa ma lase la inot:-))

| Cherilyn a răspuns (pentru NoName4573):

Eu zic ca mai sunt sanse sa cresti, cel putin 2-3 ani.

Si eu ma tem de acelasi lucru, dar continui sa sper...happy

| NoName4573 explică (pentru Cherilyn):

Ne tinem pumni amandoualaughing

| Cherilyn a răspuns (pentru NoName4573):

Cam asa ceva. laughing

13 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Pe la 14-15 ani te opreşti din crescut. Contează şi înălţimea tatălui tău happy
Dacă eşti fata mamei, cu mult n-o să mai creşti, dar cine ştie happy
Apucă-te de basket, sau orice sport în care sari mult, s-ar putea să te ajute happy

| NoName4573 explică (pentru DakotaRoyse):

Si daca sunt fata lui bunicalaughing? Mda... Seaman ceva pe tata...

| CrazyTeenager a răspuns:

Mai sunt sanse sa cresti cam 5 cm happy, oricum invata sa mergi bine pe tocuri big grin.

| NoName4573 explică (pentru CrazyTeenager):

5cm... Cred ca imi pregatesc sicriul laughing

| CrazyTeenager a răspuns (pentru NoName4573):

laughing Sa speram ca intr-o viata anteriora vei fi mai inalta thinking laughing.

| NoName4573 explică (pentru CrazyTeenager):

Ce sa mai invat?laughing ca maicamea are flecurile de la tocuri toate tocite de cand aveam 9 anilaughing deja is experta in mersul pe tocurilaughing Pfff! Doamne da sa nu fiu ca si maicamea, mica pe tocuri de 12cmlaughing in fine inaltimea ii problema ca tocurile niciodatalaughing tongue

| SinfulDesire a răspuns:

Fa basket sau sari si aruncanduti mainile in aer timp de 30 - 40 de minute zilnic daca cresti peste 5 cm pe saptamana oprestete

| NoName4573 explică (pentru SinfulDesire):

Deci daca cresc intr-o saptamana ninim 5 cm sa ma opresc. De ce? :-)

| SinfulDesire a răspuns (pentru NoName4573):

Ca sa nu ai probleme medicale dupa aia si sa nu te lase inima o crestera atat de rapid iti poate cauza inima sa cedeze