| Yana444 a întrebat:

Buna! Am aproape 14 ani, si 1, 58. Colegele mele au peste 1, 63 fiecare si in clasa a 5 a eu am fost cea mai inalta, iar acum sunt cea mai scunda, iar asta recunosc ca ma oftica rau. Mama are 1, 62 si tata 1, 83 si nu inteleg cum de nu sunt mai inalta. Am grija de alimentatia mea, fac exerciții de cate ori am ocazia, si dorm cred ca mai mult decat trebuie, si totusi sunt scunda. Credeti ca imi puteți da niste sfaturi de cum sa ma inalt? Imi e frica ca o sa raman cu atat, pentru că mi-a venit ciclul la 10 ani jumate si cica fetele dupa ciclu nu se prea mai înalta, si eu in ultimii ani nu prea m-am mai inaltat. Mama s-a oprit din crescut la 12 ani si chiar imi este frica ca o sa raman cu 1, 58. Orice sfat ma ajuta, multumesc!

Răspuns Câştigător
| TudorRebecca18 a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația, nu înseamnă că te oprești din a mai creste în înălțime.
Abia ai 14, ești în creștere. Nu ți-ai terminat pubertatea, deci vei mai crește, dar trebuie să mai ai răbdare.Să ai 1.60 este total în regulă.Eu am cunoștințe care au 1.40, și s-au obișnuit cu ideea până la urmă.Eu am 1.60, și da, e posibil să nu mai cresc pentru că deja am 18 ani, dar asta nu e 100% sigur.Depinde și de înălțimea părinților. Dacă tatăl tău are atât, e o probabilitate mare să mai crești.La mine ai mei nu sunt foarte înalți, deci de asta e posibil să nu mai cresc, dar nu am o problemă cu asta.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Unde ai citit ca fetele nu se mai inalta dupa aparitia ciclului menstrual? Esti in continua dezvoltare/crestere pana la 18 ani. Deci nu te mai oftica pentru lucruri total irelevante. Poti apela la sporturi precum baschet sau inot daca te framanta atat de mult subiectul.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dullcat):

Nu vreau să mă pronunț în mod categoric fiindcă s-ar putea să greșesc amarnic, dar creșterea nu încetinește după ce începe dezvoltarea organelor genitale? Cel puțin la băieți așa este, cu cât începe mai devreme cu atât sunt șanse mai mari să fii scund.

| Sistemulxxl a răspuns:

Apuca-te de basket si inot si ai sa ajungi la 1, 80 garantat.

| alexiaA88 a răspuns:

Apuca te de un sport precum inot! Te vei inalta rapid daca te tii de acesta.