| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Am un ten mixt (zona T grasa iar restul fetei normala spre uscata). Am folosit fonduri de ten pentru tenul meu mixt, care absorb sebumul, dar problema a fost ca mi-au aparut pe fata mici zone descuamate. Oare solutia ar fi sa folosesc o crema foarte hidratanta inainte de fondul de ten, gen Vichy Aqualia Thermal? Sau sa aleg un fond de ten pentru ten normal/uscat? Problema va fi ca imi va produce si mai mult sebum acesta si as avea cosuri.

2 răspunsuri:
| BloodyLips a răspuns:

ItI faci cam multe griji pentru un ten mixt.ȘI eu îl am asa,nu l dau cu nicio crema hidratanta,îmi fac măști naturale,cu vitamine, cam de doua ori pe săptămână.N-am niciun coshappyIdk, dacă ție îți plac cremele foloseste le in continuare cum doresti, eu doar ți am spus cum procedez. Apelez la remedii naturale pe ideea ca îmi place sa știu ce pun pe fata mea.Din cate înțeleg, nu prea ai coșuri, de ce îți dai cu fond de ten?

| anonim_4396 explică (pentru BloodyLips):

Fondul te ten nu este pentru cosuri, ci pentru uniformizare si protectia razelor UV. happy pentru cosuri, dermatologul.
bineinteles ca trebuie sa folosesti o baza inainte de fondul de ten, altfel iti usuca fata si nu se intinde uniform.