| MadalinaGabriela02 a întrebat:

Hey TPU!
as dori sa stiu daca imi poate recomanda cineva un sampon si o masca de par pentru par uscat.

Folosesc Pantene si pana acum e cea mai buna varianta pe care am avut-o vreodata, dar am observat ca parul a inceput sa imi cada, desi nu stiu daca e neaparat de la sampon cat e de la stres, dar inainte nu obisnuia sa cada. Nici acum nu o face in cantitati prea mari, dar inainte nici nu se punea problema caderii parului.

As vrea sa va stiu parerea despre Pantene si daca as avea vreo alternativa in cazul in care e vina samponului.

12 răspunsuri:
| DennK a răspuns:

Deci pentru par uscat cu tendința de cădere știu ca am folosit syoss salonplex și mi-a plăcut maxim, in combinație cu o masca de la pantene 3 minute miracle repair nu știu ce. E aurie toată laughing și am auzit lucruri foarte bune despre un șampon favisan se găsește in farmacii.

| leapșa a răspuns:

Incearca Revalid sau un alt sampon fara sulfati.
Sulfatii iti usuca scalpul, deprivandu-l de uleiurile (secretiile) care sunt produse in mod normal, iar cum tu ai parul uscat... e de rau.
Deci, Revalid ca sampon, gasesti de asemenea balsam si fiole (dar pretul e cam piperat).

Ca masca incearca asa: ulei de ricin diluat cu ulei de avocado si ulei de jojoba. Iar daca vrei sa ti se indeseasca parul (bine, la asta nu sunt sigur) sau sa ti se imbunatateasca circulatia scalpului, adauga in amestec cateva picaturi de ulei esential de menta.

O alta masca ar fi: un ou amestecat cu ulei de masline.
Pui astea in cap, lasi cateva ore si te speli.
Deasemenea, mananca seminte de in.

| leapșa a răspuns (pentru leapșa):

Vad c-am primit eronat si nefolositor. Banuiesc ca d-ra Conquête este foarte specializata in domeniu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru leapșa):

Da.tocmai de asta am dat eronat si nefolositor.
doar ca nu pe atat de eronat si nefolositor pe cat sunt celelalte.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta mi se pare mie

| leapșa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti specialista in domeniu, de ce nu dai sfaturi sau sa corectezi greselile spuse de altii? Prin asta demonstrezi ca nu e asa cum spui.

| leapșa a răspuns (pentru Freya1):

Multumesc pentru vot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru leapșa):

Nu vreau să îi dau sfaturi pentru că nu merită.
Nu-mi place răspunsul tău că ai început să zici de sulfați, dar nu ai spus și de silicon.
2, măștile nu opresc căderea părului și nici nu îl multiplică.

| Freya1 a răspuns (pentru leapșa):

winking

| Andreea11989 a răspuns:

Iti pot recomanda samponul de la KayPro pentru parul uscat, il poti gasi aici: https://www.beautyoneshop.ro/......1918.html, tot pe acel site poti sa gasesti si masca de par

Răspuns utilizator avertizat
| Miryamrmn21 a răspuns:

La farmacie gasesti sompon si balsam pe baza de plante naturale, intr-adevar este putin mai scump dar merita banii si iti poti cumpara si ulei de par pe baza de ulei de argan, ulei de cocos, ulei de masline. ceea ce ajuta la hidratarea firului de par!