| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa incep sa ma fardez dar nu stiu lucrurile de care am nevoie puteti sa ma ajutati spuneti-mi numele accesoriilor si cum se face eu stiu ceva dar nu sunt sigura de ce am nevoie pentru un make-up perfect.
Funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Pentru inceput, ai nevoie de o pensula plata cu care se asezi fardul pe pleoape, una pentru smokey cu care vei aseza culoarea in pliu si in coltul exterior al ochiului, una de blending (amestecarea culorilor) cu care faci o tranzitie mai placuta intre culori, o pensula tesita pentru aplicarea liniei de eyeliner..pentru fata recomand o pensula in unghi pentru blush (o poti folosi si pentru contur, pudra bronzanta), o pensula mare si stufoasa de pudra, un buretel pentru pudra (asta in cazul in care vrei ca pudra sa matifieze mai bine fata si sa ofere o acoperire mai mare), o pensula evantai pentru aplicarea subtila a unui iluminator deasupa buzei, pe varful nasului si pe portiunea cea mai ridicata a pometilor, exact deasupra blush-ului. Poti incerca si pensula de stippling cu care poti sa aplici pudra, blush, fond de ten...pentru sprancene ai nevoie de o pensula tesita ( o poti folosi pe cea pe care o ai pentru ochi), si o pensula cu periuta care le va pieptana..pentru buze poti folosi o pensula speciala si cam atat.Alte accesorii ar fi : ondulator de gene (cu acesta le vei intoarce inainte sa folosesti rimel), buretel (cu care vei aplica fondul de ten, umezeste-l inainte ca sa nu absoarba mult produs), clasicii buretei pentru ochi...asta ar fi un kit perfect pentru o incepatoare, iti recomand pensulele de aici : https://www.eyeslipsface.com.ro/pensule-ochi/brand-essential, https://www.eyeslipsface.com.ro/pensule-individuale-3/brand-studio.Poti incerca si pensule de la Avon, Essence sau ce gasesti prin diferite magazine de cosmetice sau parfumerii.Vizioneaza cat mai multe tutorial de machiaj pe youtube, atat in limba romana, cat si in limba engleza (daca o cunosti) si vei invata de acolo cum sa te machiezi corect, cam atat iti pot recomanda.Succes!

3 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Pentru ochi: pensula plata pentru asezarea fardului pe pleoapa superioara, pensula pentru blending(amestecarea culorilor), pensula in unghi pentru eyeliner, pensula tip creion pentru asezarea fardului in pliu.
Pentru fata: pensula plata pentru fond de ten sau buffing brush, pensula stufoasa pentru pudra, pensula taiata in unghi pentru blush sau contur, pensula evantai pentru iluminator. Pensula pentru corector(anti cearcan).
Buzetongueensula pentru ruj
Sprancene: pensula in unghi si una gen pensula de rimel. Vrei detalii si despre produse? Adica cum se aplica fardul, pudra etc?

| ryveenqq a răspuns:

Hey buna, eu ma fardez de la varsta de 11 ani si sunt make-up artist si programator php in the same time.
As putea incepe sa iti enumar diverse pensule sau firme de la care poti sa procuri produse accesibile dar totodata bune, deoarece unele produse contin substante daunatoare care fac intr-adevar rau. Daca vrei ajutorul meu lasa-mi un mesaj.

| Ella33 a răspuns:

Pentru un machiaj complet ai nevoie de pensule pentru machiaj, acestea ar fi : pensula pentru pleoapa inferioara, pensula pentru pleoapa superioara, pensula pentru fard, pensula pentru pudra, pensula pentru blush, pensula pentru fond de ten, pensula pentru blending(amestecare), pensula pentru sprancene (unghiulara). Ca si cosmetice, ai nevoie de fond de ten (unul care sa se potriveasca cu culoarea naturala a fetei tale, pudra, blush. (Astea pentru ten). Pentru ochi, ai nevoie de baza pentru pleoape, farduri (ce culoare vrei tu ),, eyeliner, creion dermatofraf ( doar daca vrei ), rimel (alungire, separare sau volum). Daca ai genele lungi nu are rost sa-l folosesti pe cel pentru alungire, e mai indicat cel pentru volum. Cat despre sprancene, daca esti blonda ti s-ar potrivi un fard de sprancene sau un creion maro deschis, daca esti satena, un creion maro inchis, iar daca esti bruneta, unul negru. Nu aplica fardul/creionul de sprancene foarte aproape de partea de catre nas, deoarece te imbatraneste. Pentru buze, ti-as recomanda sa folosesti culori deschise, cum ar fi un ruj roz deschis sau rosu deschis (nu aprins) sau un gloss, care ofera putina stralucire buzelor. Nu folosi culori inchise, daca esti asa tanara (presupun ca esti), deoarece, unu la mana, te ichide la fata, doi la mana, e vara. Un sfat, asa ca de sfarsit, poti folosi fondul de ten, dar ocazional, deoarece acesta astupa porii fetei si pielea nu mai poate respira, iar dupa nu vei mai avea un ten catifelat si neted. (mai bine folosesti pudra, dar doar daca e necesar). Nu uita ceva, nu te machia foarte strident, pentru ca frumusetea naturala este apreciata de catre multe persoane. Sa nu te ascunzi niciodata in spatele machiajului, ci simte-te bine in pielea ta! Sper ca te-am ajutat. O zi frumoasa in continuare! happy ^_^