| KibumA a întrebat:

Ce sampon imi recomandati pentru un par subtire care se ingrasa repede?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește pe cel pentru păr fragil și completezi cu unul pentru păr gras. Gama L*Oreal.
Să te lipezești foarte bine.
Pa, pa.

| MirelaC a răspuns:

Buna
Eu am incercat o multime de sampoane si abia acum cred ca am ajuns la cel care e cu adevarat bun.Am folosit multa vreme wash and go, dar am hotarat sa il schimb.Nu aveam matreata,totul era bine si frumos(acum insa nu l-as mai folsi,de frica sa nu fac matreata). Garnier iti face parul foarte usor, iar la parul meu lung pana la fund, asta chiar era ceva bine pentru ca de obicei imi e cam greu, la lungimea asta e si normal), dar dupa o perioada mi-a aparut matreata.Am incercat Nivea si a fost super pana la un moment dat cand a aparut matreata.Nu imi aparea dupa cateva zile, ci exact dupa ce se usca parul, iar pielea scalpului se usca ingrozitor.
De ceva vreme ma tot gandisem la sampoanele cu urzica, cele pe care nu dam 2 bani, dar pentru ca mi-am amintit ca la mare m-am spalat cu sampon de urzica(pentru ca al meu se terminase si cunostinta la care stateam de-ala avea)si parul meu era superblaughing. Stralucea, pic de matreata nu gaseai, miroasea bine si mai era si "usor" si fin la atingere.Am zis sa incerc din nou, ori ma trezesc cu matreata ori imi va face bine.Din Kaufland l-am luat, am dat doar 3 lei pe vreo 500 de ml sau 750 de ml si sunt foarte multumita de el.Trebuie sa pui cam multisor cand te speli pentru ca nu face foarte multa spuma daca e in cantitate mica, dar la banii astia. poti sa pui si jumatate de sticlalaughing. Toate sampoanele contin aceleasi ingrediente si de ce sa dai 17 -20 de lei pe un sampon care se presupune a fi bun, cand poti da 3 lei pe unul care contine mai putine ingrediente decat toate celelalte si care isi face treaba mai bine decat unul scump? eu zic sa incerci unul cu urzica(e verde.e cel mai ieftin din tot magazinullaughing deci usor de gasit) sa vezi cum se comporta parul tau dupa spalare.De ingrasat parul meu se ingrasa normal,adica de doua ori pe saptamana il spal,dar conteaza si oragnismul tau. Daca doresti ca parul tau sa nu fie "sarmos"(desi nu e prea bine zis), pentru ca asta o sa fie senzatia dupa prima spalare, poti folosi un balsam, il aplici pe par, de la jumatatea lui si totul e perfect.Eu zic sa incerci, nu ai nimic de pierdut, iar daca iti apare matreata dupa ce-l folosesti(ca de, nu poate avea acelasi efect la toate persoanele ce il folosesc)-adica sa ti se usuce scalpul, poti folosi ulei normal sau de masline amestecat cu fiole de vitamina a si masezi scalpul cu 20 de minute inainte de spalare, lasi sa actioneze pana faci baie si pielea se va inmuia si parul va fi mai sanatos.Reteta asta o poti folosi si daca nu iti apare matreata dupa ce folosesti samponul de urzica, pentru ca parul tau va deveni fin si nu va mai cadea(asta daca ai si problema caderii parului).
Papaa

| mixxjim a răspuns:

Un sampon de volum, il usuci trei sferturi, apoi pui niste spuma de par si apoi il usuci complet. Nu te spala foarte des, cu cat il speli mai des, cu atat se ingrasa mai repede iar samponul trebuie schimbat la 2-3 luni. Daca acum il speli la 2 zile de exemplu incearca sa-l mai lasi o zi in plus, il speli la 3 zile o perioada si apoi incerci sa-l speli la 4 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Șamponul Elvive Nutri-Gloss de la L'Oreal Paris, este un șampon destinat părului gras. Curăță foarte bine părul de impurități și îl face strălucitor.
Ţi-l recomand.
Te pup!

| Szabii a răspuns:

Syoss ar fi o solutie buna happy

| Szabii a răspuns:

Sau este un sampon special. 80 de lei :D
http://www.carespot.ro/sampoane/kerastase/specifique-divalent/