| viki16 a întrebat:

Daca Folosesc Protectie Solara Ma Si Bronzez?

Răspuns Câştigător
| niponX a răspuns:

Bună Viki,
Protecția solară are rolul de a te proteja(după cum spune și numele ei) de radiațiile UV. Aceste creme/uleiuri/spray-uri nu au rolul de a împiedica bronzul. Aceste rezultate sunt întâlnite parțial la soluțiile de factor 50+.
Dacă știi că ești sensibilă, optează pentru o protecție mai mare. Nu vei face altceva decât să îți protejezi pielea de radiații, de arsuri și, pe deasupra, te și bronzezi.
Have fun!
Cu drag,
niponX

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai două beneficii: protejezi pielea de razele nocive la soarelui și da, te vei bronza uniform și de lungă durată.
Atenție: nu te expune între orele 11-16, este pericol de insolație, arsură solară și mai rău, declanșarea unui cancer de piele!
Hidratează-te bine: apă plată, iaurt, consumă morcovi.
Mergi pe cele cu protecția cea mai înaltă, 50+
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Da.

| AGoofi a răspuns:

Da, protecţia solară e împotriva radiaţiilor :*.

| stlucian a răspuns:

Sigur.Lotiunile/cremele/spray-urile hidrateaza pielea pentru o expunere mai prelungita la soare si evitand/reducand rezele ultraviolete in timpul amiezii(cand sunt mai puternice).
Pigmentii pielii sunt protejati si se reduce aparitia neplacutelor alunite s-au mai rau a alte boli de piele.
NU cred ca vrei sa ti se cojeasca pielea si cu ea si bronzul partial si sa arati ca un rac scos din oala+usturimea/durerea uneori frisoane chiar.
In primul rand vezi ce produs ti se potriveste(ca nu toate sunt ca in reclame)la un medic dermatolog.

PS:Intodeauna am folosit ulei de masline "extravirgin"(asa scria pe eticheta)si ca sa scap de mirosul de ulei(dupa ce a intrat in piele) un balsam pentru piele.Am folosit si pentru fata in special nas si pometi.
Oricum trebuie sa folosesti ceva de protectie! thumbs up

| Kristinx7 a răspuns:

Da te bronzezi, insa te protejezi de razele directe ale soarelui, si astfel nu te arzi, ci repet doar te bronzezibig grin... Funda?! :X

| GigiManivela a răspuns:

Da, te vei bronza, doar ca riscul de a te arde, este mult mai mic happy

| Aℓℓe a răspuns:

Te protejezi de razele dăunătoare ale soarelui şi te şi bronzezi...
Mergi pe cele cu protecția cea mai înaltă, 50+
Pa, pa!