| raluca1996 a întrebat:

Hey TPU!
desi dorm peste 8 ore zilnic, am cearcanesad...As dori sa-mi spuneti ce as putea face.(creme, obiceiuri babesti etc.happy...mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Messyhair a răspuns:

Din pacate, la unii oameni cearcanele sunt genetice si oricat de mult ar dormi nu pot scapa de tot de ele.
Poti insa sa le faci mai putin vizibile cu anticearcan si fond de ten.
Uite si cateva "leacuri babesti" :
-poti incerca sa-ti pui pliculete de ceai verde/negru sau bucati de castravete pe ochi zilnic.
-renunta la fumat!(daca este cazul)
-mai putina sare
-daca ai o deficienta de vitamina K, aplica in jurul ochilor o crema cu vitamina K si retinol. Cremele cu aceste ingrediente au un efect dovedit de diminuare a umflaturilor si de decolorare a cearcanelor, mai ales pe termen lung
-bea multa apa, adica 2 litri pe zi
Sper ca am ajutat cu ceva!

3 răspunsuri:
| cokocosmy a răspuns:

Pai eu imi misc un cub de ghiata in jurul ochilor sa para mai fresh si asa nu mai am cearcane si daca nu ia-ti un concealer ft bun daca nu incearca sa aplici putin fond de ten sa maschezi si inainte de culcare demachiazate daca este cazul si date cu putina crema daca nu este un stik dl garnier cu cafea parca si ala i ft bun.nui cazul sa te lasi de fumat sau asa ceva umatu n-are nici o legatura cu cearcanele. sper c ti-am fost d ajutor

| cici a răspuns:

Somnul mult nu prea e sanatos. ceva te oboseste.vezi sa nu ai paraziti intestinali

| Adriannae a răspuns:

Creme si leacuri babesti impotriva cearcanelor gasesti pe google cu un simplu search, insa ia in considerare ca cearcanele pot sa aiba si o baza genetica, si atunci nu poti sa faci prea multe impotriva lor. Eventual incearca sa gasesti un concealer bun ca sa le poti masca.