| Cosmy_9069 a întrebat:

Prietena mea are nevoie de putin ajutor. Ea are 14 ani, si este putin cam grasuta [50 kg., sau chiar mai mult ]. Pentru ca asta o complexeaza, ii e groaza de venirea sezonului estival si de vara. Ar vrea sa slabeasca. Ii puteti recomanda cateva strategii prin care poate sa slabeasca, repede, cam 4 kg. Ms. mult! kiss Dau fundita! si vot!happyhappyohappy

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Buna Cosmy!

Si eu am 14 ani si am 53 kg.In ultima vreme m-am ingrasat, dar nu se observa pe corpul meu, pentru ca sunt in crestere.
Stiu ca poate o sa ti se para absurd, dar la 14 ani corpul unei adolescente e inca in crestere, si are nevoie de hrana, pentru a se putea dezvolta.
Daca prietena ta o sa inceapa de pe acum cu diete sau pilule, pe la 20 de ani o sa fie dependenta de asa ceva.
Tu trebuie sa discuti cu ea, sa ii explici, sa o faci sa inteleaga ca dietele nu sunt calea spre miss perfectiune.
La varsta asta multe adolescente ajung sa sufere de anorexie.
Daca prietena ta nu va intelege incearca sa discuti cu cineva din familia ei.Incearca sa o ajuti.

P.S.Nu stiu daca raspunsul meu ti se satisfacator, eu puteam sa iti dau diete si tot felul de chestii, dar la varsta ei nu e necesar.
Sti, eu nu am raspuns pentru o funda, eu am raspuns pentru a ajuta o persoana.Bafta!

5 răspunsuri:
| Șâret a răspuns:

Dieta Little Black Dress este foarte eficienta.De asemenea, sa nu manance decat inainte de culcare cu 4 ore.Fitnessul este esential cat mai des posibil.Eu, cu innotul, am reusit sa dau jos 5 kile intr-o luna (de 4 ori pe saptamana, 2 ore).

| SweetAngelCry a răspuns:

Spune-i ca inainte de fiecare masa sa bea doua pahare de apa.Atunci isi va umple stomacul, si nu va mai putea manca mult.

| GabiLipan a răspuns:

Sa-si dedice putin din timpul zilnic unui sport sau poate sa faca jogging, sa mearga mai mult pe jos etc.
Cei mai multi oameni, din instinct, cand li se face foame, mananca pana se satura, adica mai mult decat trebuie. Una din cele mai bune metode de a slabi e sa te opresti din mancat imediat ce nu mai simti foamea. Adica... atunci cand ii e foame sa manance pana cand ii trece foamea, nu pana cand termina ce i s-a pus in farfurie. Asa mananci exact cat trebuie pentru a functiona normal, evitant alimentatia in exces.
De asemenea ar trebui sa incerce sa nu manance prajeli sau fast-food des. Eu sunt adeptul dietei cu de toate... dar trebuie sa stii sa te limitezi. Ii e pofta de ciocolata, sa manance, dar o bucatica. La fel si cu prajelile: a mancat azi cartofi prajiti, nu mai mananca pana saptamana viitoare nimic prajit etc.
Incearca sa-i fii alaturi pe toata durata dietei pentru ca o ajuta foarte mult.
Pana la vara are tot timpul sa slabeasca. Tine minte: miscare si mancat doar pana trece foameawinking

| shocky2 a răspuns:

Hm. strategii. laughing!

Sa slabeasca ar fi o chestie. sa nu m-ai manance paine. si sa aiba doar o masa pe zi si alte mici gustari. dar acea masa sa mananci ce vrei si sa fie sanatoasa!

Si mult sport!