| vanessavan a întrebat:

Am o intrebare:
Imi dati va rog niste retete de slabit pentru o prietena? are nevoie.
este putin mai grasuta si vrea sa slabeasca vreo 5 kg, 3 kg.
si imi puteti spune va rog ce poate sa manance si ce nu. sau un link.
funda :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

In primul rand cateva reguli. Nu se mananca dupa ora 18. Cel tarziu 19. Se beau 2-3 l de apa pe zi. Se scot din alimentatie dulciurile (dar nu are nimic daca mananca un biscuite pe zi),painea (doar o felie pe zi e permisa) si prajelile.
Dimineata de exemplu poate sa manance un ou fiert cu o felie de sunca (cea de Praga e slaba; cea mai buna sunca de Praga e cea de Angst,taiata foarte subtire) si o felie de paine prajita. Cafea sau ceai sa incerce sa bea neindulcit sau cu o lingurita de miere. O alta varianta pentru micul dejun ar fi smoothie. In blender se pun o cana de iaurt simplu, una de fruct (orice, chiar si banana), o lingurita de miere si optional cuburi de gheata. Este o bautura perfecta pentru micul dejun. Mai ales daca e cu coacaze. E sanatos si da energie. Pentru pranz ar putea manca o salata mica cu legumele preferate si un pic de ulei, plus o bucata de peste. Iar seara un fruct sau o ciorba ar fi ideal. Deasemenea multa miscare. O ora pe zi de gimnastica sau alergare.
Daca e urgent as putea sa-ti dau o dieta care tine 15 zile si e chiar distractiva, ca sa nu mai zic delicoasa. Dar propune putina infometare in primele 5 zile.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), se abţine de la dulciuri, mănâncă mai puţin ( cantitativ ), NU cinează după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănâncă DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Să aleagă alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Toate cele bune.

| ladydaianne a răspuns:

În primul rând, dacă vrea să slăbească trebuie să facă mișcare neapărat. Exerciții fizice, alergat, să se apuce de un sport, orice.
În al doilea rând, trebuie să renunțe la sucurile cu acid, mâncarea fast-food și dulciurile în exces.
Uite aici o listă cu alimentele care îngrașă: http://www.divahair.ro/......e_ingrasa_
Spor la slăbit!