| ĄĿiŒ a întrebat:

Vreau ca vara asta sa ma vopsesc insa nu as vrea sa folosesc vopsea pentru ca mi-ar putea degrada parul. Culoarea mea naturala e saten deschis dar as vrea sa obtin o nuanta mai inchisa, aproape macar de brunet. Stie cineva cum as putea face acest lucru? Am auzit de tot felul de trucuri cu struguri negri sau nuci insa nu stiu cum se prepara solutia sau cum se aplica. Daca ati incercat metode naturale cat a tinut culoarea si cum ati procedat cand ati aplicat-o? As vrea daca se poate si cateva pareri despre "trucurile" astea naturale laughing. Raspundeti doar daca ati incercat.
Mersi anticipat ^^.

2 răspunsuri:
| LissaHateaway98 a răspuns:

De ce nu incerci cu nuantator? Ca asa nu iti degradezi parul. Eu nu stiu trucuri pentru inchis parul.laughing Stiu doar ca eu mi l-am decolorat cu apa oxigenata.

| DomnisoaraPopulara a răspuns:

Cafeaua

Dacă îţi doreşti un păr mai închis la culoare, cafeaua îţi poate fi de ajutor. Pentru a obţine o soluţie care să îţi poată colora părul, fă un litru de cafea foarte concentrată.

Lasă amestecul să fiarbă câteva minute, apoi ia-l de pe foc, lasă la răcit şi strecoară-l. Clăteşte-ţi părul de câteva ori şi lasă cafeaua să acţioneze fără să te clăteşti cu apă curată.

Coaja de nucă

Coaja de nucă are un efect asemănător, fiind un bun nuanţator pentru cele care vor un păr de culoare închisă.