| kittty a întrebat:

Hi TPU:*Cum sa fac sa imi creasca unghiile mai repedebatting eyelashes? Si sa le "mentin" sanatoasebatting eyelashes 10x:X

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Băi călduțe cu ulei de măsline pentru întărirea lor. Evită pastele de unghii sidefate care nu sunt atât de sănătoase. Și din experiență, îți pot spune că unghiile cresc dacă le ții în apă (spălat vase etc), dar nu exagera. Le protejezi cu tratamente pentru unghii, dar nu cumparate de la cine știe ce firme fantomă. Sucul de lămâie conferă stălucire unghiilor. Nu în ulțimul rând, alimentația contează, uită-te peste asta: "Toata lumea isi doreste unghii frumoase si sanatoase, precum cele din reclame, dar numai oja si vizitele la salon pentru manichiura si pedichiura nu sunt sufciente. Nu oja face unghiile frumoase, nu va lasati ademeniti de reclame.

Frumusetea si rezistenta unghiilor vin din interior, de la ceea ce mancam si bem. Curatatul unghiilor si vopsirea lor cu oja nu fac decat sa le dea un aspect mai ingrijit, mai placut si un plus de stralucire, culoare si vioiciune.

Lipsa de vitamine, minerale si enzime se "citeste" in unghii. Sunt personae care efectiv sufera pentru ca unghiile lor au un aspect sters, bolnavicios, se rup si se sfarama si nu inteleg de ce li se intampla asa ceva pentru ca nu lucreaza in mediu toxic si nici nu fac treburi grele care sa afecteze aspectul unghiilor.

Vitamina A si calciul sunt absolut necesare pentru unghii puternice. O cura de suc proaspat de morcov in combinatie cu suc de sfecla rosie, de 7 sau 9 zile, ar fi ideala pentru refacerea stocului de vitamina A. Fructele de mango contin, de asemenea, multa vitamina A si acum e anotimpul lor.

Laptele si produsele lactate nu ar trebui sa lipseasca din meniul zilnic. Un iaurt pe zi, de preferinta preparat in casa, fara alte adasuri, este absolut necesar pentru ca are calciu.

Lipsa zincului din organism face ca pe unghii sa apara pete albe, acele "noite" care dau unghiilor un aspect neplacut, neuniform. Zincul se poate procura din carne, peste si fructe de mare, nuci, oua, seminte si drojdie" http://www.ziare.com/articole/tratamente+unghii

6 răspunsuri:
| andreutza05_1656 a răspuns:

Eu folosesc un intaritor 4 in 1 de la FLORMAR care printre altele este si de crestere!

| Gabica a răspuns:

Exista un fel de lac la AVON.

| HellYeahChristine a răspuns:

Mult calciu si inmoaie-le in ulei de masline de 2 ori pe saptamana happy

| yaVanilla a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa mananci sanatos.sa ai calciu in organism.Este foarte important sa ai calciu suficient in organism pentru cresterea unghiilor. Good luck!winking

| mortalkiss_3782 a răspuns:

Fa niste bai caldute in apa cu lamaie si cu putin ulei de ricinhappycpbig grin

| Cryssuburi a răspuns:

Poti sa iti comanzi de la Avon un lac pentru unghii, care ajuta la cresterea lor.E chiar foarte bun, mie mi.au crescut unghiile.Sau poti merge la farmacii, si ceri acolo ceva pentru mentinerea unghiilor.