| 女明DongRi a întrebat:

Hi TPU! De ceva timp am renuntat la idee ca doar cu o dieta stricta poti slabi, asa ca am inceput sa fac mai mult sport, sa ma plimb mai mult, dar bineinteles sa mananc mai multe fructe si legume, dar si carne doar ca de curcan si de pui; m`am obisnuit chiar sa beau 2 l de apa pe zi. Rugamintea mea ar fi daca vreti sa`mi da`ti si mie mai multe exercitii de facut acasa pentru subtierea picioarelor si tonifierea intregului corp. Multumesc anticipat.happy

Răspuns Câştigător
| 0andreea1 a răspuns:

1.http://dieta.ele.ro/......s5-p2.html
sau

Exercitiul 1

Asaza-te in fata unui scaun, in pozitie verticala, spatele drept si picioarele departate. Indoaie genunchii, coborand sezutul pana simti ca atingi usor scaunul si apoi revino la pozitia initiala. Miscarile trebuie sa fie lente si nu uita sa inspiri si sa expiri. Repeta exercitiul de 20 de ori.

Exercitiul 2

Exercitiul la zid. Cu spatele drept, lipt de zid, coboara usor sezutul, genunchii indoiti, pana formeaza un unghi de 90 de grade. Mentine spatele drept si picioarele lipite. Ramai in aceasta pozitie cat poti de mult, vei observa imediat cum muschii picioarelor se vor incorda si contura.

Exercitiul 3

In picioare, bratele pe langa corp, ridica genunchiul piciorului drept spre piept. Intinde apoi acelasi picior in fata, coborand trunchiul, pana ajungi in pozitie de fandare (piciorul stang indoit in spate, genunchiul pe podea, iar dreptul indoit in fata, cu sprijin pe talpa). Impinge in piciorul drept, ridica-te si revino la pozitia initiala. Repeta exercitiul de cate 10 ori cu fiecare picior.

Exercitiul 4

Acest exercitiu este inversul celui prezentat anterior, avand aceeasi pozitie initiala. De aceasta data insa, dupa ce ridici genunchiul il vei cobori spre spate, pana ajungi in pozitia de fandare. Executa 10 repetari pentru fiecare picior.

Exercitiul 5

Din pozitie verticala, indeparteaza picioarele, flexeaza usor genunchii si ridica mana stanga inainte, la nivelul umerilor. Ridica piciorul drept si descrie cu el un cerc dinspre exterior spre interior, venind sa loveasca mana stanga. Repeta miscarea de 10 ori si apoi schimba piciorul.
Funda:>:X?