| Flllaaa a întrebat:

Stiti cateva metode eficiente pentru subtierea picioarelor? Am 15 ani si am picioarele destul de groase, poate chiar foarte groase, mai ales coapsele si soldurile. Mai vreau sa precizez ca sunt destul de slaba de la mijloc in sus. Ce exercitii as putea face pentru a-mi subtia picioarele? Am auzit ca daca merg mult pe bicicleta sau sar coarda, picioarele mi se vor ingrosa deoarece creste masa musculara, chiar daca voi slabi. O dieta prea stricta nu vreau sa tin, oricum mananc mai putin in ultima vreme si aproape sanatos. Va rog sa-mi dati sfaturi cat mai utile! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă vrei să slăbeşti în zona inferioară a corpului, trebuie să mergi seara la plimbare cu bicicleta minim două ore, să sari coarda, să mergi mult pe jos. Dacă ai putea să-ţi faci un abonament şi la o sală ar fi perfect. Ar fi bine să alergi la bandă vreo jumătate de oră şi încă vreo 20 de minute să lucrezi la bicicleta eliptică. Ideea e că dacă aşa e conformaţia ta, cu picioare mai dezvoltate, oricâte exerciţii ai face, nu poţi să ai nişte picioare precum două beţe, ci doar să le mai subţiezi. Nu uita să ai şi o alimentaţie corectă şi echilibrată. Evită grăsimile, prăjelile, dulciurile şi băuturile acidulate. Nu lua mese la ore târzii. Sunt convinsă că dacă vei avea ambiţie, vei reuşi.

Toate cele bune!

| Flllaaa explică (pentru Hydrangeaceae):

Alte persoane mi-au spus ca daca as face tot ce mi-ai spus tu, as slabi, ce-i drept, dar picioarele nu mi s-ar subtia deoarece ar creste masa musculara. iar tu-mi spui total altceva. acum nici nu stiu ce sa mai cred sad

| BeastMode a răspuns (pentru Flllaaa):

Trebuie sa faci cardio pentru a da jos din grasimea corporala, dar trebuie sa ai grija si ce mananci.Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa mananci nimic.Trebuie sa scazi aportul de grasimi(poate chiar de tot) si treptat si cel de carbohidrati(nu de tot). Consuma alimente cu proteine (carne slaba : pui,curcan,vita...), fibre(orz, mei, secara, ovaz...), vitamine si minerale.

| Lawliet14 a răspuns:

Barbatilor le plac picioarele mai groase decat cracitele. happy Sau tu vrei sa arati ca un manechin? 2 bete si un? happy

| shadow72 a răspuns:

SPORT....nu o sa pui mare masa musculara te asigur

| Salu134 a răspuns:

Sport.Altceva nu te va ajuta.Alearga in fiecare zi cel putin 1km si vei avea un rezultat bun!