| Anna0111 a întrebat:

Hiiiii! Doare daca te epilezi pe maini? Azi mama s-a epilat, am intrebat-o daca doare si a zis un pic dar mie mi-e cam frica. Merita sa incerc sau exista si alte metode?! Fundita :*

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Atunci, pentru depilarea cu epilator, trebuie să îţi deschizi porii (adică să faci o baie/duş) înainte de epilare şi să îţi exfoliezi pielea ca să previi creşterea firelor de păr sub piele.
Te va durea la început şi te vei înroşi, dar roşeaţa nu va dura mult, iar durerea se estompează în timp şi cu practică. Există loţiuni şi creme calmante şi hidratante pe care le poţi folosi după epilare, pentru a calma locul iritat.
Masează-ţi puţin mâinile (sau freacă porţiunea de piele) înainte de a te epila.

10 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Cu loţiunile sau uleiurile potrivite de înainte şi după epilare, durerea şi semnele epilării vor fi atenuate. Dar de durut, doare.
Cu ce s-a epilat, cu ceară sau epilator?

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu te doare deloc, incearca.

| kiri11 a răspuns:

Ai putea incerca! Este un pic dureros pentru inceput dar cu timpul te obisnuiesti! Suntem femei! mult mai rezistente la durere!

| Innsbruck a răspuns:

Este putin durere, dar nu de moarte. Exista si dureri mai mari

| adrili10 a răspuns:

Da exista o crema care o aplici pe piele astepti 5 minute si te speli (o stergi sub dus cu apa)si se duce tot parul.Nu simti nimic.

| Anna0111 explică:

Cu epilator.

| GingerGirl a răspuns (pentru Anna0111):

Daca totusi folosesti epilatorul, iti recomand sa iti cumperi o crema calmanta. Daca nu esti sigura pe tine incearca mai intii pe o parte mai putin vizibila. Durerea nu este atit de mare, insa daca simti ca nu rezisti, mai bine opreste-te ca sa nu ai iritatii. Insa cred ca vei rezista, eu la fel ma temeam, insa cind incepi, simti doar niste mici piscaturi. Avantajul acestui aparat este ca elimina din radacina chiar si cele mai scurte fire, in plus, parul creste destul de incet. Incearca, oricum, sau acum, sau mai tirziu va trebui sa o faci!

| Drolja a răspuns (pentru Anna0111):

Atunci, pentru depilarea cu epilator, trebuie să îţi deschizi porii (adică să faci o baie/duş) înainte de epilare şi să îţi exfoliezi pielea ca să previi creşterea firelor de păr sub piele.
Te va durea la început şi te vei înroşi, dar roşeaţa nu va dura mult, iar durerea se estompează în timp şi cu practică. Există loţiuni şi creme calmante şi hidratante pe care le poţi folosi după epilare, pentru a calma locul iritat.
Masează-ţi puţin mâinile (sau freacă porţiunea de piele) înainte de a te epila.

| RobertBR7 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te epilezi cu ceara deoarece cu alte chestii ( crema, epitalor, big) crete mai repede, iar cu ceara se rareste. Bafta!

| GingerGirl a răspuns:

Daca parul nu e prea lung, nu doare foarte tare, insa aceasta metoda e cea mai efectiva.Incearca ceara pentru piele sensibila ( de obicei aceasta e roz). Nu te-as sfatui sa te epilezi cu epilator pentru ca doare mai tare decit cu ceara si poate crea mici probleme, precum cresterea firelor sub piele. Iti urez succes si crede-ma, prima data e mai greu, poti sa o rogi pe mama ta sa te ajute ca sa nu-ti ramina unele fire, dar dupa, te obisnuiesti si nici nu simti.
Funda?

| IoanaIoana85 a răspuns:

Si pe picoare doare cand te epilezi prima data. Oricum, durerea este mai suportabila decat la axile. Daca nu ai parul foarte inchis la culoare, ar fi mai bine sa il lasi asa.