| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum pot scapa de urmele lasate de acnee. As prefera ceva naturist,am inteles ca e mai bun si daca ati putea sa imi spuneti si cam in cat timp as putea scapa. Am doar in mijlocul obrajilor, sunt mai multe si intr-o stare destul de avansata. Va multumesc frumos!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe o cremă cicatrizantă, cu gălbenele/alantoină/vitamina C.
Pa, pa.

| dianainsta01 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog, este cea mai buna solutie. si eu am stat cu acnee si semne cativa ani tratandu-ma non stop cu absolut tot ce gaseam, dar dupa ce am fost la dermatolog mi-au trecut instant. iti va da o reteta potrivita pentru tine. tratamentele naturiste nu prea fac cine stie ce in general, sunt mai mult hidratante, zic eu.

| Mediocre a răspuns:

Poti aplica o data pe saptamana miere pe fata. O lasi cateva ore sa actioneze si dupa te speli bine pe fata cu apa calduta.

| Gaby3891 a răspuns (pentru Mediocre):

Am tot facut asta de vreo 4 zile, dar m-am gandit ca mie imi trebuie ceva pentru semne.

| Mediocre a răspuns (pentru Gaby3891):

Pai nu-ti trece peste noapte. Mie mi-a trecut acneea prin decembrie, iar acum inca se mai vad un pic semnele. Foloseam mierea o data la doua saptamani.

| Gaby3891 a răspuns (pentru Mediocre):

Si altceva ce mai foloseai?

| Gaby3891 a răspuns (pentru Mediocre):

Si cam cat timp ai folosit tratamentul pana ti-a trecut?

| Mediocre a răspuns (pentru Gaby3891):

Pai acneea imi aparuse prin octombrie. Am fost la dermatolog si mi-a dat o crema pentru acnee si mi-a trecut in aproximativ o luna, o luna jumatate. Si din decembrie pana in mai imi puneam miere de albine pe fata de doua ori pe luna si mi-au trecut semnele destul de bine. Citisem pe internet ca mierea are un efect bun pentru semne, dar e posibil sa fi fost placebo-efect. Dupa sfarsitul lui mai nu m-am mai dat cu nimic pe fata.Imi spal fata cu un gel de la Vichy si atat.Sa nu incepi sa te dai cu multe creme si alte chestii pe fata, risti sa-ti apara acneea din nou. Spala bine fata in fiecare zi, dimineata si seara, si ai grija ce mananci. Mananca multe fructe si evita chestiile de la fastfood si alte chestii cu multe grasimi.

| alincik900 a răspuns:

Incearca aceste metode sper sa iti fie de ajutor :).
http://alincik-md.blogspot.com/......re-si.html