| Dilaa98 a întrebat:

Imi puteti da cateva sfaturi pentru ingrijirea tenul acneic?

Răspuns Câştigător
| Antonia922 a răspuns:

O sa iti spun din propria experienta...M-am luptat timp de 2 ani cu acneea...dar acum am un ten curat; eh..imi mai apar si mie 2-3 cosuri
In primul rand vreau sa iti dau niste sfaturi care s-ar putea sa iti fie de folos:
1. Nu folosi fond de ten. De ce sa iti strici tenul? Nu merita! Eu eram dependenta de fond de ten si de pudra cand mi-au aparut prima data "monstruletii" dar intr-o vara am decis sa nu il mai folosesc..si..ghici ce! in timp mi-au trecut cosurile...Fondul de ten doar astupa porii, ceea ce ii va inflama si mai rau si iti va provoca doar iritatii.Oricum..nu iti va acoperii mare lucru.
2. Hidrateaza-te foarte bine. 2-2, 5l pe zi de apa iti vor mentine pielea foarte bine hidratata.
3. Renunta la dulciuri, prajeli, carne grasa, paine alba, sucuri acidulate(sau orice suc cumparat din comert) si orice produs care contine zahar! Ele nu fac doar sa iti accentueze problema!
3. Igiena este sfanta! Spala-te mereu cand simti ca tenul teau este incarcat dar nu exagera cu sapunul, acesta iti va usca foarte tare tenul.
4. Mananca cat mai multe fructe si legume.
Bun...sa iti spun rutina mea zilnica.
Cand ma trezesc, primul lucru pe care il fac este sa ma spal pe fata cu sapunul Dove cu castraveti dupa care clatesc foarte bine apoi ma demachiez cu laptele demachiant vitaminizant de la Gerovital Plant. dupa imi aplic lotiunea tonica pentru ingrijire de la Cien... apoi imi aplic crema cu extract de melc care pe mine m-a ajutat foarte mult, si inca ma mai ajuta.Nu numai ca te va ajuta in lupta cu acneea dar te va ajuta sa scapi de petele provocate de aceasta.
Seara...ma spal din nou pe fata cu sapunul de la Dove dupa care aplic crema inainte de culcare.
Hmm... Eu am folosit o masca cu miere care, la fel ca si cerma, m-a ajutat enorm de mult. Mierea se incalzeste, apoi se aplica pe ten.Se tina cat de mult poti sta cu ea.
Aaa... aproape ca am uitat...in fiecare dimineata, beau, pe stomacul gol, un pahar de apa calduta in care am stors sucul de la o jumatate de lamaie si in care am pus o lingurita de miere. Lamaia ajuta la detoxifierea organismului
Apropo..cati ani ai si de cat timp te confrunti cu acneea?
Daca este din cauza hormonilor..doar asteapta. toate vor trece de la sine.
Sper ca te-am ajutat.
Crema
http://ladys.ro/crema-efect-albire-extract-din-melc-vic0770143-p-3114.html

Lotiunea tonica
http://isabelaglam.blogspot.ro/......-cien.html

Demachiantul
http://www.baaria.com/......50-ml.html

Suza-mi greselile gramaticale, dar m-am grabit. Te pup!

| Dilaa98 explică (pentru Antonia922):

Vaaai,iti multumesc mult! sper ca imi vei putea raspunde la mesajul privat.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In fiecare seara sa folosesti un gel de curatare sau un demachiant daca te machiezi. De vreo 3-4 ori pe saptamana dupa demachiere sa folosesti si un gel pentru acnee pe baza de acid silicic iar apoi o crema hidratanta dar nu prea grasa.
Daca tot persista, mergi la un dermatolog.

| drogh a răspuns:

Foloseşte crema Zynerit. Este un miracol pentru tenul acneic.

| Rakanishuu a răspuns:

Spala-te cat mai des pe fata astfel incat sa nu permiti acumularea de sebum. De asemenea, nu iti atinge prea mult fata si in niciun caz nu sparge cosurile.
Bea multa apa, mananca sanatos si incearca sa te rezumi doar la cele trei mese ale zilei, pentru ca organismul sa nu mai faca grasimi.
http://www.thinkeatlift.com/cum-am-scapat-de-cosuri-2/
http://mihneasocol.blogspot.ro/......-gras.html
Uite aici niste site-uri care pe mine m-au ajutat mult. Insa, inainte de a incepe vreun tratament, consulta un dermatolog, altfel poti sa-ti distrugi fata grav. Bafta!

| kiri11 a răspuns:

Intereseaza-te si cauta informatii despre produsul Manuca Extra, cel putin eu il folosesc (nu pentru probleme acneice) si sunt multumita de pielea mea, produsul este dedicat pentru oricefel de probleme ale pielii.

| Haşa07 a răspuns:

Ti-ar trebui mai intai crema pentru curatare a fetei dupa care sa iti cumperi o crema pentru acnee... ti-as recomanda sa consulti un medic specialist!winking FUNDA?

| Antonia922 a răspuns:

Nu iti pot raspunde la mesaje deoarece nu am vechimea necesara. Iti voi raspunde aici. Eu imi fac comanda pe internet pentru crema cu extract de melc, nu stiu daca o poti lua din catalog, iar tonerul l-am luat din Lidl... Da, crema este pentru toate varstele.

| Dilaa98 explică (pentru Antonia922):

Mersi :*!

| Antonia922 a răspuns (pentru Dilaa98):

Cu placere! :*

| Roxanne3387 a răspuns:

Hei! Daca folosesti fond de ten, renunta la el pentru ca nu ai de ce. Si eu l-am folosit dar am observat ca mai mult imi dauneaza. Eu m-am confruntat cu acneea timp de 1 an si jumatate. Am incercat tot ce mi s- recomandat de la prieteni, rude, medici specialisti. Nimic nu mi-a folosit. Am incercat o lotiune tonica si un gel antiacnee cu extract de busuioc dar degeaba. Timp de o luna-doua cosurile s-au mai uscat, dispareau timp de 3-4 zile dar tot reapareau. sad Intr-un final o farmacista mi-a recomandat un sapun si o creama de care am fost foarte multumita. Am folosit un sapun de la ORTOS care contine borax si este recomandat tenului sensibil, acneic si uscat. Acesta l-am folosit dimineata si seara. Dupa spalarea pe fata am folosit o crema antiacneica de la Q4U. Pot spune ca in o luna-doua cosurile mi-au disparut aproape in totalitate cu timpul tenul meu a devenit mult mai curat. Dar trebuie sa ti cont si de alimentatia daunatoare acneei. Sper ca te-am ajutat. Tenul difera la unul la altul dar poti incerca ce am specificat mai sus. Scuze de posibilegreseli gramaticale. Funda?

| Dilaa98 explică (pentru Roxanne3387):

Multumesc din suflet :*!