| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum tratati tenul acneic inainte si dupa machiaj?

Răspuns Câştigător
| Jjj840 a răspuns:

Uite rutina mea de ingrijire a tenului acneic gras:
Dimineata: Ma spal pe fata cu gelul de curatare Mask Clean Acne pentru ten acneic cu tendinta de ingrasare. Apoi, aplic o crema hidratanta de la Gerovital. Uneori, imi fac un machiaj simplu, natural. Dar nu ma machiez zilnic.
Seara: Daca am avut machiaj in acea zi, incep cu demachierea. Daca am putin machiaj le fata, folosesc doar servetele demachiante. Ori Nivea, ori Today. Daca am mai mult machiaj pe fata, folosesc demachiant de la Federico Mahora. Apoi, ma spal pe fata cu acelasi gel de curatare. Uneori, imi fac masti naturale si folosesc ingrediente gen: ulei de cocos, ou, banana, castravete, miere. Nu toate deodata.m dar cate 2-3 impreuna sau singure. Daca aplic masca, ma clatesc bine de tot. Apoi aplic aceeasi crema hidratanta de dimineata. Am doua creme tratament de la Clean Mask Acne pentru acnee si exces de sebum. O seara folosesc una, urmatoarea seara pe cealalta. In fiecare zi aplic balsam de buze. Asta e ce folosesc eu.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| EGGc a răspuns:

Inainte de machiaj : elixir impotriva impuritatilor, apa micereala, demachiant si o crema hidratanta (ca sa evit incretirea machiajului).
Dupa machiaj: demachiant, apa micelara, o masca de fata hidratanta, o solutie antiacnee (de la farmacie), după jumatate de ora o crema de noapte.
Sper sa te ajute!

| 2EXA a răspuns (pentru EGGc):

Frumos.De unde le cumperi?
Sunt decente preturile?
Este okay si o crema demachianta Doina in loc de apa micelara?
Ce fel de masca hidratanta folosesti? Naturala sau ceva cumparat din magazin? Dar crema de noapte?

| EGGc a răspuns (pentru 2EXA):

Majoritatea produselor sunt de la oriflame si avon( Si crema de noapte tot de acolo o iau).
Folosesc apa micerala fiindca e mai usor de aplicat si durează mai putin sa o folosesc.
Imi fac masca acasa sau cu aloe vera din comert.
Miere, ulei de măsline, zeama de lamaie, galbenus de ou, aloe vera si un strop de sare.
Uneori mai pun cafea sau bere, doar fiindca ar lumina fata.
Sper sa te ajute!

| Jjj840 a răspuns:

Inainte de machiaj: Spalarea fetei cu un gel de curatare potrivit tenului acneic este foarte importanta. Este un pas esential cand ai acnee. Daca tenul tau e uscat, foloseste un gel de curatare pentru ten acneic uscat, daca tenul e gras sau mixt, foloseste un gel de curatare pentru ten gras acneic. Apoi, foloseste o crema hidratanta, neaparat. Daca ai tenul gras, poti aplica si o crema pentru ten gras care va reduce excesul de sebum. La o anumita varsta, cand cresti, e nevoie neaparat de o crema de ochi. Crema de ochi se aplica sub ochi, in zona cearcanelor si pe pleoapa. Aceasta hidrateaza zona ochilor si machiajul va arata mult mai bine in zona ochilor. Trebuie sa aplici zilnic in balsam de buze. Daca ai o lotiune tonica, dupa spalarea tenului cu gel de curatare, poti sa il aplici pe fata in miscari de stergere cu o discheta de vata. Daca nu ai o lotiune tonica, cred ca merge si cu o apa micelara care nu necesita clatire.
Dupa machiaj: seara, la sfarsitul zilei, trebuie sa te demachiezi. Prima data, foloseste un demachiant sau o apa micelara, sterge tenul pana cand discheta ramane curata. Foloseste mai multe dischete. Apoi, spala-te cu acelasi gel de curatare de dimineata. Din nou, daca ai, poti aplica lotiunea tonica. Aplica aceeasi crema hidratanta si crema de ochi. Daca ai o crema tratament pentru acnee, aplic-o in fiecare seara. Aplica iar balsam de buze. Poti folosi masti de fata cat de des vrei. De preferat ar fi saptamanal. Sper ca te-am ajutat.

| 2EXA a răspuns (pentru Jjj840):

Multumesc tare mult!
Eu folosesc doar eyeliner, rimel si fond de ten. Aproape zilnic, depinde de cat de des merg afara.Iar in general ma demachiez seara sau cand ajung acasa, cat mai repede posibil, si imi aplic masti cu argila verde sau albastra. Uneori amandoua zilnic, iar crema pentru acnee, folosesc inainte de culcare Benzac ( o firma italiana).