| MadalinaSkumpa a întrebat:

Imi puteti spune niste diete bune prin care pot slabi? (daca ati incercat voi si sunt bune). Si cam cate kg in cat timp pot slabi cu acea dieta? Eu as vrea sa slabesc vreo 10 kg...Multumesc anticipat.
Funda pentru cel mai bun raspuns! happy

Răspuns Câştigător
| lumy4u a răspuns:

Buna,eu am slabit anul trecut 10 kg in 2 luni.ideea este sa elimini tot ce ingrasa:painea de orice fel,carnea de porc,fast food de orice fel,zahar, ulei, grasimi, dulciuri, sucuri acidulate sau nu.mananca intotdeauna micul dejun,nu sari peste! poti opta pentru cereale fittnes cu iaurt activia sau cu lapte si un fruct,la pranz mananca multe legume,de orice fel,salate, adauga si un ou fiert si branza, si piept de pui fiert, si seara ultima masa sa fie la 8, supa de legume cu pui sau curcan. poti manca supa la pranz si legumele seara. daca ti se face foame intre mese poti manca un mar, sau zmeura sau o para etc.Bea multa apa, si macar o cana de ceai verde cu lamaie pe zi.si cel mai important, miscarea! exercitiile de aerobic pe care le gasesti pe youtube sunt FOARTE eficiente, o sa ramai uimita de rezultate! eu am descoperit de curand un program pe care trebuie sa il faci in fiecare zi, timp de 30 de zile.este impartit in 3 nivele. faci nivelul 1 zece zile, nivelul 2 zece zile si nivelul 3 zece zile.combinate cu dieta despre care vorbeam! uite aici linkul cu nivelul unu! http://www.youtube.com/watch?v=1Pc-NizMgg8 sau, poti alege emilia mezei, eu am slabit mult cu exercitiile astea http://www.youtube.com/watch?v=kh1RdwPC5h0! tine minte ca doar dieta fara sport sau doar sport fara dieta nu functioneaza! trebuie facute impreuna! si fii ambitioasa! poti sa o faci! Succes!

4 răspunsuri:
| Alexutzapoopuic a răspuns:

Nu trebuie sa tii niciun fel de dieta top ca sa slabesti, asta nu o sa te faca decat sa pierzi minerale proteine si vitamine necesare organismului si niciun doctor nu iti recomanda asta, am o verisoara care a slabit 25 de kilograme si nu manca nimic mai toata ziua iar acum nu e in stare nici macar sa deschida o oja, pentru inceput trebuie sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa, fara produse pre ambalate, congelate, fast food, sau de la chioscurile de pe strada, pregatesteti totul acasa, incearca sa renuti la grasimi, carne grasa, ulei, maioneza, paine alba, paste fainoase, dulciuri si inlocuiestele cu tocanite, gratare, salate, supe, daca mergi la scoala i/ati un sandwich facut acasa care sa contina paine neagra sau cu seminte, carne slaba si legume, incearca sa respecti cele 3 mese principale si inca 2 gustari sanatoase pe timpul zilei, mananca bine la o masa ca sa nu iti mai fie foame din 5 in 5 minute, si evita cominatiile, paine cu carne, carne cu cartofi sau paste. legumele sunt aliatele tale si le poti combina cu mai orice, noroc

| MadalinaSkumpa explică (pentru Alexutzapoopuic):

Multumesc,si raspunsul tau a fost foarte bun! happy Dar din pacate nu pot fi 2 raspunsuri castigatoare. Multumesc mult pentru sfaturi. :*

| Laura927 a răspuns:

Buna Madalina, sfatul meu este sa consulti un medic!
Pt 2/3 kg daca vrei sa le slabesti este okay o dieta de maxim 1 saptamana, dar tu vrei sa slabesti 10 asa ca iti propun sa consulti un medic pentru ca poti ajunge complicatii!

| lumy4u a răspuns:

Si inca ceva! sa stii ca ajuta foarte mult sa dormi 8 ore pe noapte, daca dormi 7 sau 9, mai putin sau mai mult decat 8 nu e bine, te vei simti obosita si fara energie! ideal e sa dormi 8 ore de la ora 22, dar daca nu poti, cand mergi la culcare indiferent de ora, ai grija sa te trezesti peste 8 ore