| Shoppaholicgirl a întrebat:

In cat timp poti slabi 10 kg? si ce exercitii recomandati?

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Depinde de organismul tau cat poate slabi si de ceea ce esti tu dispusa sa faci pentru a slabi atat.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde de varsta, de kg de la care pleci (interesant este ca cu cat sunt mai multe peste normal cu atat mai repede dai jos, dar doar daca esti suficient de tanara si fara alte boli adiacente).
Gimnastica este buna (abdomene, genoflexiuni..., aplecari ), innotul de asemenea, mersul pe jos (alergarea daca se poate), urcatul scarilor (sau folosirea unui steper). vezi mai jos recomandari si video
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1801
http://felicia.a1.ro/articol_1002876/gimnastica_de_acasa.html
lumea buna de la Hollywood slabeste cu Pilates
http://www.elady.ro/articole/Fitness/Exercitii-Pilates-pentru-slabit.html

| Craazy a răspuns:

Mananca foarte putin si doar dimineata si la amiaz... Daca ti se face foame fa 30 de genoflexiuni si 50 de abdomene...Eu asa fac si am un corp suplu si mananc orice (limitat desigur)

| bembema a răspuns:

Cum ai spus si tu, cel mai bine este cand un instructor te vede si isi da seama si de tipul tau constitutional si de obiceiurile alimentare. In acest fel poti beneficia de un program personalizat.

Eu iti recomand sa incepi cu exercitii complexe care sa iti implice cat mai multe grupe musculare, acestea ducand la scaderea kilogramelor. Este indicat sa incepi cu o incalzire a tuturor grupelor musculare, fie prin usoara alergare, fie prin exercitii usoare asupra intregului corp, dupa care poti combina:
- genuflexiuni cu ridicarea bratelor in fata: 20 repetari / 3 seturi;
- fandari cu ridicarea bratelor in lateral sau cu ridicarea bratelor in sus: 15 repetari / picior / 3 seturi;
- flotari: 15 repetari / 3 seturi; abdomene: 30 repetari / 3 seturi;
- extensii de spate: 20 repetari / 3 seturi.

| saysnext a răspuns:

Eu zic sa faci 2 ore exercitiu pe zi.
o ora dimineata si alta searabatting eyelashes si sa mananci cu limita laughing fara grasimi si bauturi neacidulate