| Sara2 a întrebat:

Țin o dietă, azi e a 6-a zi, în primele 4 zile am slăbit 1kg și 600 grame, apoi de 2 zile stagnez deși nu am trișat cu nimic. E normal? Voi slăbi dacă continui? Sau efortul meu e în zadar?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai tine diete asa aiurea de capul tau, du te la medic nutritionist, el i ti va da o schemă care va functiona numai in cazul tau, acea schemă este gîndită de catre medic în baza istoricului tau, si mostenirii genetice, concret, cîte kilograme ai acum? Si cîte ai vrea sa dai jos? Ce varsta ai ce inaltime ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă citești despre diete, o să vezi că după o perioadă de slăbire urmează una de stagnare. Dacă vrei să slăbești, trebuie să continui calorii mai puține. Uneori trebuie să continui chiar 2 săptămâni. Efortul nu va fi în zadar.

| Sn4k3 a răspuns:

Deficit caloric, evita carbohidratii simpli si grasimile nesanatoase + sport. Fa asta si n-ai cum sa nu slabesti. Nu te infometa (deficit caloric prea mare) si nu evita proteinele, carbohidratii complecsi sau grasimile sanatoase pentru ca ai nevoie de toate ca sa slabesti sanatos. Iti trebuie un aport bun de macronutrienti, mai ales daca faci sport.

| DataScience a răspuns:

1)Metabolismul unei persoane incetineste cu fiecare zi in care tii o "dieta" in care aportul de calorii e foarte scazut.(ajungand pana la 50% din functionarea lui normala dupa o perioada destul de scurta)
2)Dietele sunt doar o modalitate prin care cel care le practica se asigura ca ingera un nr, mic de calorii, nu ajuta la nimic altceva. Renunta la dieta si mananca orice vrei in cantitati cu putin mai mici fata de cum mancai tu inainte, astfel incat sa te simti satula, dar sa nu mananci mai mult de atat.(mesteca incet, mananca fiecare leguma, fruct, carne...etc fara sa te grabesti savurandu-i gustul..etc.)
In felul asta te inveti sa mananci pentru a trai si nu vei mai simti nevoia sa mananci in cantitati industriale.
3)Verifici cantarul la fiecare saptamana.(astfel verifici daca mananci cum trebuie in fiecare saptamana a.i. corpul tau sa slabeasca cate putin, nu cat ai zis tu, 1kg pe saptamana e de ajuns). Slabitul e un proces care trebuies a dureze, la fel cum a durat cand te-ai ingrajat, nu te-ai ingrasat 10 kg intr-o saptamana, ci probabil in 2 luni, ei bine atat trebuie sa dureze si slabitul tau.