| inflicted a întrebat:

Investiti in lucruri de calitate sau va cumparati lucruri ieftine doar pentru un sezon? Mama ma critica pentru ca imi iau lucruri scumpe, totusi eu cand imi iau ceva ma tine cativa ani, ea cheltuie mult mai mult pe lucruri marunte. Am acelasi portofel de 3 ani in stare perfecta si nu imi trebuie mai mult, ea are vreo 5 portofele ieftine si cred ca daca le adun la un loc au costat mai mult decat al meu si s-au si uzat repede... Nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca degeaba are camera plina de boarfe daca sunt de proasta calitate si trebuie sa le inlocuiasca rapid. Adica de ce e mai bine sa ai multe si proaste decat putine si bune? NU inteleg. Sunt eu prea fitoasa?

Cum e mai corect?

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de obiecte. La haine/ incaltaminte nu-mi pare o idee buna sa cumperi chestii sumpe deoarece anotimpurile se schimba si orice ar fi se uzeaza. La chestii electronice sau acesorii pe care le folosesti da acolo calitatea chiar iti permite sa folosesti dispozititbul ani de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Crylia a răspuns:

Dupa mine felul in care procedezi tu este cel mai corect.
Probabil mama ta a prins in copilarie o perioada care i-a influentat comportamentul pe plan financiar, iar acum ii vine greu sa se dezvete de obiceiurile acestea.
Nu mai tin minte cine imi povestea, dar mi s-a spus ca pe vremea comunismului multe lucruri erau pe principiul ieftin si merge el cum o merge.
Acum eu nu am prins acea perioada si nu stiu daca ma pot baza pe marturiile altora, dar asa cum am spus poate acest mecanism al mamei tale este unul invatat din societatea ce o inconjura.

| Bula a răspuns (pentru Crylia):

In timpul comunismului s-au facut lucruri durabile si au existat si meseriasi care sa le repare la nevoie.
Daca ti-ai cumparat un frigider, masina de spalat etc., acela deseori a avut si peste 30 (!) ani de viata si a fost schimbat doar fiindca era demodat.

Dupa comunism, incepand cu anii "90 a inceput invazia marfurilor de sezon: ai noroc daca un frigider nou te tine inca 2-3 ani dupa garantie. crying Meseriasi care sa le repare nu gasesti, au iesit la pensie...
Daca ceva se strica, trebuie sa cumperi altul nou, fiindca nici piese de schimb nu gasesti.

Si eu prefer lucrurile durabile, chiar daca sunt mai scumpe.
Am pereche de ghete pentru turism montan, pentru care am dat cca. 500 euro, dar sunt perfecte, le folosesc de un deceniu. La fel sunt si cu costume, pantofi si alte obiecte de folosinta.

Sunt si cazuri cand cumpar lucruri ieftine, de care voi avea nevoie doar de cateva ori, dupa care se pot arunca. In asemenea cazuri nici nu merita sa cheltui mai mult.