| Yurisa a întrebat:

Lama de ras sau crema depilatoare? Avantaje si dezavantaje va rog big grin

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Lama de ras, macar nu contine chimicalele pe care le are crema

| sonya a răspuns:

Buna,

Eu aleg lama de ras. Pincipalul avantaj pentru mine e timpul redus. La crema trebuie sa stai 15-20 de minute pentru a-si face efectul.

Dezavantajul lamei este ca va creste putin mai repede si mai tepos, dar nu mai des.

Crema aleg cand am timp pentru ca mi se pare ca lasa pielea mai fina. Dezavantajul e ca uneori e nevoie de mai mult de un tubhappy

Pa.

| Violleta2022 a răspuns:

Total de acord cu Felys!
Nici lama de ras, dar nici crema epilatoare, amandoua sunt la fel de proaste si dezavantajoase.
Recomand epilarea cu ceara calda!

| SkyPilot a răspuns:

Epilator sau laser.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt la fel de proaste amandoua, adica parul creste la fel de gros si urat. Cu crema poti sa te arzi si mai miroase si ca naiba, eu ultima data am facut 3 dusuri si tot miroseam a crema, plus ca nu mi-a dizolvat tot, tot la lama am ajuns.

As recomanda ceara, dar eu nu o mai suport, mi-a devenit pielea foarte sensibila la ea.

Oricum, lama dureaza 5 minute, la dus, e rapid si macar o zi sau 2 esti ca o zana.

| Yurisa explică (pentru supadeceapa):

Eu folosesc lama dar ma irit usor si imi cresc fire in piele sad nu am incercat nici ceara nici smulgere cu aparatul pentru ca am firul de par gros si des, e dureros pentru mine. Laserul nu poate fi folosit direct pe firul de par

| supadeceapa a răspuns (pentru Yurisa):

E gros si des tocmai pentru ca il iei cu lama. Crema are acelasi efect. Daca te-ai face cu ceara dupa cateva,, sedinte'' s-ar rari si ar creste mai greu. Cu lama ma irit doar daca insist prea mult. M-am gandit la epilarea definitiva, dar am auzit ca nu e chiar asa definitiva. Sau cu lumina, dar e scumpa in dracilaughing

Eu momentan sunt multumita de lama, nu mai vreau durere, nu merita laughing)).

Asta cu durerea la smulgere: poti sa te obisnuiesti cu ea in timp si sa nu mai fie atat de naspa, sau poti sa ajungi ca mine sa n-o mai suporti deloc. Depinde si de piele.

| Yurisa explică (pentru supadeceapa):

Nu vorbeam de parul in excess laughing vorbeam de parul meu in general. Parul meu din cap e foarte des si infoiat, este foarte greu ai abundent, eu nu pot sa ma tund scurt din acest motiv. Sprancenele la fel, sunt dese si groase. Am par prun locuri in care nici nu visezi laughing Nu e de la lama, e genetic laughing pentru fete care au firul subtire merge cu ceara, dar eu... laughing

| Felys a răspuns:

Niciuna,la fel de proaste amandoua, recomand epilare (smulgere) nu taiere

| Yurisa explică:

Incerc o data pe saptamana

| mihaicelsfant a răspuns:

Cremawinking daca faci cu bigu si pune un baiat mana se inteapalaughing

| Quassaar a răspuns:

Dacă ai un bănuț pus de o parte achiziționează un epilator laser. Îți recomand epilarea cu laser, nu este dureroasă și are eficiența foarte bună. Fiică-mea a reușit să scape de aproape tot parul in exces într-un an de zile. Este un tratament de durată dar merită.

| Yurisa explică (pentru Quassaar):

Am aparat cu laser, dar nu poate fi folosit decat pe pielea fina. Fiind la facultate in camin nu prea am cum sa il folosesc

| Quassaar a răspuns (pentru Yurisa):

La ce te referi când spui. pielea fină? Tocmai că în zonele cu pielea fină nu este indicat să-l folosești, gen: obraz, scrot. Cu cât firul este mai închis la culoare si mai gros, aparatul are eficiența mai bună. Respectă indicațiile producătorului și o să ai succes. PS: la cămin fetele nu se epilează? Nu ai intimitate? happy

| Paula2018 a răspuns:

Din pacate nici una. Dar, daca ar fi sa aleg din cele doua, aleg crema. Lama nu ajuta la nimic, iti taie firul de par, iar in momentul in care acesta creste este mai gros si mai des, deci nu ajuta. Dupa crema cel putin nu creste firul mai gros si mai urat. Eu iti recomand un epilator, gasesti de calitate la preturi accesibile... asta daca nu vrei sau nu poti opta pentru ceara.