| afrodita3333 a întrebat:

Ma gandeam sa ma vopsesc stilul ombre mai incolo spre vara.Sunt satena natural(nu am fost niciodara vopsita)si ma gandem sa-mi deschid varfurile spre blond.Acest lucru nu se poate face decat prin decolorare sau mi-ar prinde si o vopsea? Cum sa-mi ingrijesc parul dupa, ca sa nu para ars sau deteriorat? Daca il decolorej este posibil sa devina din blond portocaliu in timp? Cum evit asta?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

E un sampon violet care se gaseste mai la toate magazinele si costa in jur de 10 lei.E doar pentru par blond adica daca ai niste nuante roscate sau portocalii sau galben pui ii da parului o nuanta cenusie si pe mine m-a ajutat foarte mult. Daca vrei sa te faci blonda, chiar daca folosesti blond cenusiu o sa ai niste nuante urate de portocaliu si samponul asta le corecteaza si iese o culoare superba de asta zic ca trebuie sa ti-l iei.
Cat despre vopsit te poti face linistita acasa daca respecti ce ti-am zis mai inainte si bineinteles indicatiile de pe cutie.
http://www.zenda.ro/images/products/bb_nw/5069_17452.jpg

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu trebuie sa te decolorezi, adica cu pudra pentru ca e cea mai puternica si arde parul ingrozitor.E de ajuns sa folosesti o vopsea care deschide 3-4 tonuri si daca nu vrei sa iasa spre portocaliu ia-ti una pe care sa scrie reflexe reci sau blond cenusiu.Si daca totusi vei avea nuante de portocaliu folosesti un sampon violet si rezolvi imediat apoi ramai cu un blond superb.Nu e chiar asa de complicat...desigur ca trebuie sa folosesti balsam si masti ca sa-ti hidratezi parul uscat.

| afrodita3333 explică (pentru Bondarel99):

Samponul violet este tot una cu cel pentru par vopsit sau care? da-mi un ex de firma te rog happy

| CristinnéAndreeaBrl a răspuns (pentru afrodita3333):

Kallos!

| Bondarel99 a răspuns (pentru afrodita3333):

E un sampon violet care se gaseste mai la toate magazinele si costa in jur de 10 lei.E doar pentru par blond adica daca ai niste nuante roscate sau portocalii sau galben pui ii da parului o nuanta cenusie si pe mine m-a ajutat foarte mult. Daca vrei sa te faci blonda, chiar daca folosesti blond cenusiu o sa ai niste nuante urate de portocaliu si samponul asta le corecteaza si iese o culoare superba de asta zic ca trebuie sa ti-l iei.
Cat despre vopsit te poti face linistita acasa daca respecti ce ti-am zis mai inainte si bineinteles indicatiile de pe cutie.
http://www.zenda.ro/images/products/bb_nw/5069_17452.jpg

| Kasia a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa te decolorezi neaparat daca vrei un blond destul de vizibil. daca vrei un ombre foarte subtil poti sa te faci direct din vopsea. dupa trebuie sa folosesti produse pentru par vopsit si uleiuri pentru varfuri. daca observi ca parul capata o nuanta portocalie poti cumpara un sampon nuantator din acela de la Kallos pentru par blond si ai rezolvat problema

| ilincaa a răspuns:

O preitena de-a mea s-a facut exact cum vrei tu.
Avea parul saten inchis natural si la varfuri s-a facut blond. Si nu s-a decolorat deloc! Daca stai in Bucuresti, du-te la hotelul Phoenicia de pe Aerogarii si jos la subsol este un salon numit Stillisimo, intreaba de Cristi. El este cel care m-a si vopsit pe mine fara decolorat si am ajuns de la un negru-roscat la saten deschis putin spre roscat. Pe prietena mea a costat-o toata streaba 250 cu tot cu coafat. Ti-l recomand, e un profesionist si are mare grija de tine cand te face!
Daca te decolorezi iti arzi pparul ca naiba, platesti si mult si degeaba si iti iese un portocaliu in cap.