| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un sfat? Cred ca incep sa-mi pierd prietena cea mai buna. La ultima postare de pe blogul meu, cea cu,, Multumesc" ( http://nimicuri-existentiale.blogspot.com/2011/12/multum esc_21.html ), cea mai buna prietena a mea mi-a spus ca eu spune mereu,, lucruri mari", dar nu fac ceea ce spun, asa ca am rugat-o sa-mi dea un exemplu concret sa pot intelege la ce se refera. Mi-a spus ca nu-i place postarea, iar eu i-am spus ca parerile altora nu-mi schimba cu nimic viziunea asupra lucrurilor. Ea mi-a spus apoi ca sunt multe exemple, dar nu are chef sa mi le spuna, asa ca i-am zis ca,, De obicei, cand cineva nu-mi spune ceea ce nu,, e bine", prefer sa cred ca nu e nimic gresit. " Apoi... o buna prietena(Teodora, mai mare cu un an decat mine) a vazut discutia noastra care abia se aprinsese pe Facebook si mi-a scris asta:,, Flory esti geniala! Eu te cunosc mai bine decat lumea care vede doar exteriorul si ambalajul, si iti spun pe cuvant ca am ramas mai mult decat impresionata de cat de mult ai evoluat si cat de frumos ai crescut in ultimele luni. Ramai focalizata pe ceea ce urmaresti, o sa reusesti!" Prietena care a zis ca spun lucruri mari, dar nu fac ceea ce spun, a zis,, Doamne" si mi-a spus ca Pamantul nu se invarte in jurul meu.,, Teodora sunt in clasa cu ea din generala, sa stii ca nu se vad schimbarile", a spus prietena mea, iar Teodora: Ba se invarte. Fiecare om e si centrul propriului sau univers. Dar nu trebuie sa le vezi tu. E de ajuns sa le simta ea. Apropos, mai vorbim peste cativa ani." Prietena mea a spus apoi ca nu suntem la psihiatrie(aici n-am inteles ce vrea sa spuna; probabil se lega de faptul ca sunt pasionata de psihologie. )
Eu: draga mea Teodora, multumesc de incurajare! Doar tu stii despre ce vorbesc( si inca cineva). Ma bucur enorm ca-mi esti aproape.
Teodora: Oricand Flory. Si te rog, orice ai face in viata, nu te lasa descurajata de "factori" ca astia. Crezi in vsiul tau si ai rabdare, fiindca cu rabdarea treci si muntii.
Eu: Ai dreptate, Teo! Nu trebuie sa ne descurajam doar pentru ca cineva e in dezacord cu ceea ce spunem noi. Teodora e printre primele persoane care ma cunosc foarte bine, care stie ce gandesc, ce vreau, ce-mi doresc, tot.
Teodora :Draga Patricia. Tu problabil( sau mai mult ca sigur) nu stii definitia exacta a termenului psihiatrie. si inainte sa descurajezi oamenii, mai pune si tu mana pe un dex, pe bune.
Apoi Patricia(caci asa o cheama pe,, prietena" mea, a spus ca Teodora nu ma cunoaste si ca probabil nici eu nu stiu cine sunt.
Teodora: Da, Patricia, o cunosc! O cunosc indeajuns de mult incat sa cred in ea. Si bag mana in foc ca o sa reuseasca mai mult in viata decat tine.Pai tocmai prin simplul fapt ca VREA chiar o sa FIE. Dar ma rog, subtilitatile psihologiei iti sunt mult prea necunoscute.

Nu am mai strecurat si anumite comentarii ale,, prietenei" mele, Patricia.
Teodora: Si ar fi bine sa inveti de la ea, e mult mai determinata si mai lipsita de superficialitate decat multa lumea din ziua de azi.
Eu: Nu ma descurajez eu asa usor, din cauza parerilor altor persoane(vorbesc la general). Stii Teo, ti-am mai spus parca...atunci cand nu ma incurajeaza nimeni, ma incurajez singura. Cred ca in prezent, nimeni si nimic nu ma poate opri.

Prietena mea Patricia, si-a schimbat complet atitudinea de cand am facut o pasiune din psihologie. Suntem clasa a X-a si studiem psihologia, iar eu citesc tot ce-mi pica in mana din psihologie si impartasesc totul cu doamna psiholog, cu care ma inteleg foarte bine. Patricia mi-a spus ca,, fac pe psiholoaga" si,, sunt obsedata de psihologie". Dragut, nu? Cum poti fi obsedata de psihologie? Pur si simplu, imi cultiv pasiunile. Am observat ca nu-mi mai vorbeste de cand am luat nota cea mai mare la teza la romana, cand profa mi-a spus ca nici un elev de-a 12-a nu facea eseul ca mine si de cand ma pregatesc pentru olimpiada la romana si psihologie. Cand imi vorbeste, imi vorbeste urat, ma face proasta si idioata si apoi imi spune ca nu are nimic cu mine, ca nu e invidioasa sau altceva, ci pur si simplu vrea,, sa fiu perfecta".

Voi ce credeti? Chiar nu mai inteleg nimic. Oare ce vrea de fapt?

Vreau să mă trezesc, vreau să iubesc pe toată lumea şi toată lumea să nu mă mai urască, atât le cer, nu am nevoie de iubirea nimănui, dar nu mai vreau ură, invidie, m-am săturat, vreau să fiu fercită, să scap de aici, vreau să fie totul perfect, să fie vară şi să nu mai trăiesc în coşmarul ăsta, să râd, să nu am nicio grijă, să scriu, să învăt, vreau lumină, control, lumină, lumină, lumină, multă lumină, să mă trezesc, să mă trezesc odată, e totul prea negru, înnebunesc, vreau să mă trezeeeeeesccccccc.

Va rog din suflet, daca aveti rabdarea sa cititi tot ce am scris, dati-mi o critica, un sfat, cat de mic si de neinsemnat ar parea, sunt sigura ca m-ar ajuta.

Multumesc!

5 răspunsuri:
| DoiNitZaღ a răspuns:

In primul rind as vrea sa te felicit p/u succesele tale.intr-adevar din aceste rinduri am inteles ca esti o persoana de invidiat poate din aceasta cauza asa zisa ta prietena se comporta asa cu tine...te inteleg ft bine si cred ca prietena ta care acum ar trebui sa te incurajeze sa-ti fie alaturi pur simplu te ignora. dupa parerea mea ar trebui sa ii intorci cu aceeasi moneda caci ea nu merita asa prietena ca tine ...esti o fata deosebita si trebuie sa ai in jurul tai doar prieteni adevarati. treci peste, merji inainte cel putin de dragul celor ce te iubesc, bafta))))

| marienika a răspuns:

Cel mai bun raspuns ar fi sa faci tu primul pas in a-i recastiga prietenia. De exemplu: arata-i un baiat frumos, scoate-o la un suc, sau dai timp. Acum asa este dar poate daca o vei lasa putin timp in pace si dupaceea veti face ceva ce faceati cand erati mici si veti virbi despre asta... atunci este din nou prietena ta cea mai buna

| Anonymus5344 a răspuns:

Incearca daca cineva te critica tu nu il baga ce zice in seama vorbeste si comportate frumos cu el chiar de acea persoana e mai rea.

| PureSoulll a răspuns:

Nu trebuie sa ii recastigi prietenia si nici nu cred ca este vorba despre invidia mai mult cred ca este vorba despre o dezamagire.
Patricia poate este dezamagita ca ai ascultat`o pe teodora si nu pe ia mai ales ca stii ca stiu destul de bine relatia ta cu patricia.
Stii ca patricia te are doar pe tine ca prietena de incredere si nu cred ca i`a placut cand tu ai ascultat o alta persoana.Parerea mea este ca trebuie sa mai astepti sa mai treaca putin timp si sa vezi in ce ape se scalda situatia. Oricum un prieten adevarat nu ai cum sa il pierzi asa de usor, iar daca il pierzi atunci nu iti este un prieten adevarat. Sper sa va rezolvati neintelegerile.